CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Čeřovka (Milohlídka) - piesze wycieczk do wieży widokowe

Czeski Raj

Valdštejnovo náměstí
Jičín, 506 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Albrecht von Wallenstein (Albrech z Valdštejna, bohater wojny trzydziestoletniej i najbogatszy po cesarzu człowiek w monarchii austriackiej - ; przyp. tłum.), wymyślając swoją kompozycję krajobrazową, naprawdę miał na czym się oprzeć. Wulkaniczne wzgórza wokół Jiczyna nadają kotlinie szczególny charakter. Na wzgórzu Veliš stał kiedyś zamek, na Zebínie do dziś stoi kaplica, a między nimi znajduje się szczyt Čeřovka. Jego położenie niedaleko Valdickiej Alei zachęca raczej do spaceru niż długiej wycieczki.
 
 

Długość szlaku: 5,9 km

My jednak nie pójdziemy prosto do wieży, ale udamy się niebieskim szlakiem, który poprowadzi nas pod Zebínem. Na końcu czterorzędowej lipowej alei stoi Loggia Wallensteina (Valdštejnská lodžie). Wczesnobarokowa budowla otwarta na rozległy park wybudowana została z wykorzystaniem naturalnych osi krajobrazowych i astronomicznych. Na tyłach parku Libosad kryje się stary cmentarz żydowski. W osi Loggii w kierunku Kumburku znajduje się inna ciekawa budowla - klasztor kartuzów w Valdicach. W tej chwili jest tam więzienie, więc do środka raczej nie zajrzymy. Zobaczenia jest jednak warte miasto Jiczyn, gdzie znajdziemy nie tylko pałac Wallensteina, ale też synagogę, bo Albrecht von Wallenstein miał współpracownika - Żyda, Jakuba Baševi, który wiedział, jak zarabiać pieniądze.

Jiczyn ma wiele do zaoferowania także dzieciom - przecież jest miastem bajek (Rumcajs - przyp. tłum.). A jeśli zechcemy popatrzeć na świat z góry, możemy wejść na wieżę Bramy Valdickiej i z jej galerii podziwiać widoki.

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load