CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Wyszukiwanie

Drewniana dzwonnica w miejscowości Dolní Sytová

Czeski Raj

Dolní Sytová 1
Háje nad Jizerou, 513 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Od niepamiętnych czasów ludzie potrzebowali czegoś, co pozwalałoby im ogłaszać początek i koniec godzin pracy, nadejście śmierci, pożaru, powodzi lub innych katastrof. Do tego najlepiej służył dzwonek zawieszony na przykład na drzewie lub w wieżyczce szkoły, karczmy lub sołectwa. Bogatsi ludzie często budowali własne murowane lub drewniane dzwonniczki.
 
 

W miejscowości Dolní Sytová została w 1790 roku zbudowana drewniana dzwonniczka typu "ramowego". Jej stożkowy, ośmioboczny kształt i pokrycie gontami sprawiają jednak wrażenie jeszcze starszej. Podczas pierwszej wojny światowej straciła swój pierwotny dzwon, który został zarekwirowany i przetopiony na broń, ale już w 1919 roku władze Pragi wydały 900 koron na nowy dzwon dla dzwonniczki. Podczas drugiej wojny światowej spotkał go jednak ten sam los co jego poprzednika, a na nowy dzwon dzwonnica musiała czekać aż do 1998 roku, kiedy został zakupiony dzwon z pracowni pani Marii Tomáškovej-Dytrychovej z Brodku u Přerova. Waży 42 kg, ma średnicę 39 cm, strojony jest w C-dur i jest poświęcony św. Zdzisławie.

W 2020 roku dzwonniczka przeszła gruntownym remontem. Zostały wymienione zgniłe belki i całkowicie wymieniono pokrycie gontowe. Nad wejściem została odnowiona nisza (kaplica), która pierwotnie powstała około 1893 roku, a następnie została znowu usunięta. Wewnątrz umieszczono figurkę Matki Boskiej.

Dzwonnictwo w miejscowości Dolní Sytová było długo dziedziczne dla domu nr 43, dlatego aż do 1910 roku nazywano go "U dzwonników". Kolejnymi dzwonnikami byli Josef Pospíšil, szewc z domu nr 119, a po jego śmierci w 1929 roku woźna Maria Kubánková. Obecny dzwon jest wyposażony w napęd elektryczny z elektronicznym sterowaniem czasowym. Dzięki temu dzwonniczka dzwoni codziennie i w pełni służy zgodnie z przeznaczeniem.

Zvonice po rekonstrukci

Zabytki religijne: Inni

Osmiboká dřevěná zvonička
Osmiboká dřevěná zvonička
Zvonice před rekonstrukcí
 
 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load