CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Karkonoski Park Narodowy - ; KRNAP

Karkonosze

Dobrovského 3
Vrchlabí, 543 01

Telefon:+420 499 456 111
Fax:+420 499 422 095
E-mail:info@krnap.cz
Web:www.krnap.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

KRNAP był uznany drugim z kolei parkiem narodowym w ówczesnej Czechosłowacji w 1963 roku. Jest jednym z najwspanialszych chronionych terenów przyrodniczych w Czechach, zaliczając się do największych parków w Europie.
 
 

KRNAP rozciąga się na terenie Karkonoszy i Rýchor od Novosvětskiego siodła na zachodzie aż po Žacléřskie siodło na wschodzie. Na północy nawiązuje polski Karkonoski Park Narodowy, z którym tworzy nierozłączną przyrodniczą całość.

Karkonosze są najwyższym pasmem górskim Czech, najwyższą górą jest Śnieżka (1602 m n.p.m.). Dzięki swym wartościom przyrodniczym Karkonosze są wyjątkowym obszarem w Europie środkowej. Charakteryzują się potężnymi grzbietami górskimi i rozległymi lasami. Znaleźć tu można urwiska skalne, doliny polodowcowe, płaskowyże, torfowiska, łąki górskie i typowe formacje geologiczne.

Rosną tu liczne rzadkie gatunki roślin, z których wiele występuje jedynie w Karkonoszach. W Karkonoszach ma swoje źródło największa czeska rzeka - Łaba oraz szereg drobnych toków, na których są piękne wodospady. W 1978 roku Karkonosze zostały uznane za chroniony obszar naturalnej akumulacji wód. Najbardziej znanymi zabytkami przyrodniczymi są Źródła Łaby, Źródła Úpy oraz Rýchory.

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load