CSENDERUNL
Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Wyszukiwanie

Formacja Vranovský hřeben

Czeski Raj

Malá Skála, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Ostry grzebień z cenomańskiego piaskowca, który wyniosły i postawiły na baczność ogromne siły przyrody pod koniec trzeciorzędu.
 
 

Geomorfologicznie cenny masyw grzebienia Vranovský hřeben rozciąga się na zachód od formacji Malá Skála. Grzebień należy do najbardziej atrakcyjnych partii Czeskiego Raju. Na stromym skalnym cyplu na rzeką Izerą znajduje się punkt widokowy, który z wysokości 55 m oferuje wspaniały widok do doliny Izery i na przeciwległy grzebień formacji Suché skaly. Na stromym grzebieniu znajdziemy też pozostałości grodu Vranov - Panteon.

Grzebień Vranovský hřeben

Masywny grzebień skalny, który niesie nazwę Maloskalský, jest wynikiem ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej na przełomie łużyckim, które miały miejsce w trzeciorzędzie. W czasach orogenezy alpejskiej wtedy poziomo ułożone warstwy piaskowców morza kredowego zostały wydźwignięte do nachylonych, pionowych, a miejscami aż przewróconych pozycji. Zostały tu odkryte cenomańskie piaskowce kaolinowe i limonitowe. Piaskowce zawierają skamieniałą faunę ówczesnego morza kredowego, w którym powstały.
 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load