CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Formacja Suché skály

Czeski Raj

Malá Skála, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Atrakcyjny skalny grzebień z mocnego piaskowca wznosi się wysoko na lasem i z daleka przypomina organy lub grzbiet smoka. Tworzy charakterystyczną sylwetkę krajobrazu Maloskalska.
 
 

Suché skály znajdują się ok. 3 km od formacji Malá Skála i 2 km od miejscowości Líšný. Wcześniej Suché skály nazywały się Kantorovy varhany, dziś są też nazywane czeskimi Dolomitami. Kamienne formacje powstały w wyniku przemieszczania płyt skorupy ziemskiej, kiedy doszło do podniesienia spodniej warstwy piaskowca i jego obrócenia pionowo do powierzchni ziemi. Chodzi o unikalne stanowisko geomorfologiczne, które u nas nie ma odpowiednika. Suché skály są popularnym terenem alpinistycznym. Dzielą się w przybliżeniu na 20 wieży - Hlavní, Sokolí i inne. W 1965 roku Suché skály stały się narodowym zabytkiem przyrody.

Suché skály

Piaskowce, które osiadły w środowisku morskim jako pierwsze, tworzą formacje skalne, które można zobaczyć wzdłuż przełomu łużyckiego. Grzbiet formacji Suché skály w wyniku zmian naprężeń na przełomie został wydźwignięty stopniowo tak, że pierwotnie poziome warstwy są niemal pionowe. Typowym fenomenem formacji Suché skály są zwierciadła tektoniczne, które powstawały na powierzchniach, gdzie posuwały się po sobie sąsiednie bloki. W miejscach mniejszych ruchów wytworzyły się żyłki kwarcytowe, które są bardziej odporne i w wyniku wietrzenia wychodzą nad powierzchnię piaskowca.

Nawiązujące artykuły

Pantheon (2)

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load