CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Wyszukiwanie

Vrch Mužský

Czeski Raj

Mužský, 295 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Na szczycie bazaltowego słupa w zachodniej części Vyskeřskiej wyżyny w Pogórzu Jičínskim znajduje się pomniczek sybolizujący bitwę w 1866 roku.
 
 

Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Hruboskalsko, Góry Łużyckie, Ještěd i wiele miejscowości w okolicy. Na północnym zboczu są znane Drábskie izdebki, a w okolicy piaskowcowe skały i wąwozy.

Dostęp pieszo po oznakowanym szlaku turystycznym z Březiny nad Izerą. Samochodem można dojechać na parking przy hotelu Příhrazy lub obok chaty Na Krásné vyhlídce.

Położenie: 5 km na północny wschód od Mnichova Hradiště, 2 km na wschód od Příhraz

szczyt Mužský

Na szczycie Mužský jest z okolicznych sedymentów kredowych obnażona w wyniku selektywnej erozji droga trzeciorzędowego bazaltowego wulkanizmu. Wypiętrzenia lawy po obwodzie szczytu Mužský tworzą średnio uziarnione, słabo i średnio lityfikowane, słabo kaolinityczne piaskowce tzw. bloku hruboskalskiego (teplicka warstwa czeskiej kredy). Pozostałości piroplastyk można zaobserwować na skraju drobnego kamieniołomu na zachodniej stronie góry i na bokach głównego kamieniołomu na południowym zboczu góry. Intensywne spękania kompaktowego bazaltu, do którego nawiązała działalność wydobywcza, wytworzy-y podziemną przestrzeń.
 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load