CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Wyszukiwanie

Ogród Mariacki

Czeski Raj

E-mail:predseda@marianskazahrada.cz
Web:www.marianskazahrada.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Tereny Mariánská zahrada - Ogród Mariacki są regionem turystycznym znajdującym się na południe od Jičína. Rozległe terytorium o powierzchni ponad 100 km2 oferuje turystom spokojne otoczenia z ciekawą historią. Podstawowym bogactwem regionu jest barokowa kompozycja krajobrazu z przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy na tych terenach działał hrabia František Josef Schlik.
 
 

Drobne budowle sakralne są przeważnie ukryte w lasach i prowadzą do nich dziś już niemal zanikające aleje i ścieżki. Ich odkrywanie jest dla gości naprawdę ciekawym przeżyciem. Odkrywanie drobnych kaplic wybudowanych na różnych planach można połączyć ze zwiedzeniem kolejnych ciekawych miejsc, na przykład zamku Dětenice lub starych grodów, czy wspaniałych parków na terenie zamków w miejscowościach Kopidlno i Milíčeves.

Z dużej liczby budowli sakralnych warto wspomnieć rokokowy kościół Wniebowzięcia Marii Panny w miejscowości Slatiny, cenną barokową budowlę w miejscowości Kopidlno w postaci kościoła św. Jakuba lub późnobarokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w miejscowości Ostružná. Region Mariánská zahrada oferuje też dwie prywatne galerie w miejscowościach Vokšice i Bukvice lub izbę pamięci J. B. Foerstera w miejscowości Osenice.

Pomimo, że region ten był w przeszłości trochę zaniedbany na przykład z punktu widzenia oznaczeń turystycznych, Mariánská zahrada jest idealnym miejscem do spędzenia rodzinnego urlopu lub do turystyki rowerowej. Czeski Raj może tak turystom zaoferować oprócz ogólnie znanych i często bardzo eksponowanych miejsc również mniej ruchliwe, ale nie mniej ciekawe miejsce podróży poznawczych i wypoczynkowych.

Cenne zabytki regionu Mariánská zahrada
Loreta
Svatý domek, czasem spotkamy się z nazwą Santa Casa. Miejsce, gdzie miała się narodzić Maria Panna i które według legendy zostało przeniesione z Nazaretu do Lorety we Włoszech. Ciekawostką tutejszej lorety są krużganki na jej płaskim dachu, który jest w ten sposób ukrytym i na razie niedostępnym do zwiedzania tarasem widokowym. Oprócz prostego prostokątnego planu budowla jest ciekawa ze względu na swoje skromne, niemal surowe zdobienia i położenie na wysokości 412 m.n.p.m.

Kaplica św.Anny
Budowla z okrągłym planem, który ukrywa się między drzewami na bazaltowym wzgórzu o tej samej nazwie między miejscowościami Ostružné i Dolní Lochov. Kopuła jest zakończona lucerną, również z dyspozycją koła. Tu zaczyna się linia z północy na południe krajobrazowego krzyża w kierunku Lorety, Kostelca i Jičíněvsi. Podczas poznawania kompozycji krajobrazowej regionu Mariánská zahrada kaplica ta jest punktem wejściowym do atmosfery i zrozumienia naszej wędrówki.

Kaplica Trójcy Przenajświętszej
Niepozorna kaplica w pobliżu rozdroża w kierunku zachodnim od miejscowości Ostružna. Z punktu widzenia krzyża krajobrazowego regionu Mariánská zahrada jest to budowla, która jest trochę poza podstawową linią i nie stoi na wywyższonym miejscu, ale przeciwnie w małej dolinie obok systemu niedalekich stawów. Zaciekawi nas trójkątny kształt planu, trójkątna kopuła z lucerną i inne detale, powtarzające się na symbolicznym wyrazie jej poświęcenia. Trzy modrzewie przy narożnikach tej skromnej budowli tylko potwierdzają jaj malowniczość i wyjątkowość.

Kaplica Aniołów Stróżów
Prawdopodobnie najlepiej ukryta kaplica, którą podczas wędrówki regionem Mariánská zahrada odkryjemy. Interesujący jest plan budowli (sześciobok równoboczny) i powtarzający się motyw w postaci kopuły z sześciokątną lucerną, ale głównie jej umieszczenie i położenie. Leży na imaginarnej linii łączącej między Loretą i zamkiem w miejscowości Vokšice, a szukając drogi do niej należy pytać miejscowych o Andělíčky.

Nawiązujące artykuły

Jičín - Valdštejnská lodžie a park Libosad, autor: archiv KHK

Barokní kaple loreta v Podhradí, autor: Jan Mertlík

Kaple sv. Anny, autor: Pavla Bičíková

Mariánská zahrada

Zabytki religijne: Inni

 
 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load