CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Szczyt Zebín

Czeski Raj

Jičín, 506 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

 

Szczyt Zebín leży ok. 2 km na północny wschód od Jičína. Dzięki swojemu typowemu wyglądowi jest jedną z dominant całej kotliny jičínskiej.
 
 

Wyraźny bazaltowy stożkowaty szczyt Zebín sięga wysokości 399 m. Jest tu kościół z XIV wieku, za nim na zboczu jest drewniana dzwonnica, na szczycie znajduje się barokowa kapliczka św. Marii Magdaleny. Ze szczytu roztacza się piękny widok na całą kotlinę Jičínská kotlina: Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hřet, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor, Bradlec.

szczyt Zebín

Zebín jest wysokim (401 m), ważnym punktem Kotliny Jiczyńskiej. Znajduje się 1 km na południowy zachód od Valdic. Jest to wyraźny neowulkaniczny stożek z kominowego okruchowca wypreparowanego z margla kredowego. Na stromych zboczach porośniętych trawami są miejscami małe wypiętrzenia skał wulkanicznych, jest tu opuszczony kamieniołom a na szczycie stoi barokowa kaplica. Pomimo to, że wszystkie skały wulkaniczne w tym rejonie mają niemal jednakowy skład, styl poszczególnych erupcji był różny.
 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load