CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Wyszukiwanie

Bakov nad Jizerou

Czeski Raj

Mírové náměstí 208
Bakov nad Jizerou, 294 01

Telefon:+420 326 214 030
Fax:+420 326 781 207
E-mail:info@bakovnj.cz
Web:www.bakovnj.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

W scenerii pól, łąk i ogrodów, nad rzeką Izerą, w pół drogi z Mnichovo Hradiště do Mladej Boleslav, leży pięciotysięczne miasto Bakov nad Jizerou. Położone dokładnie na granicy między Czeskim Rajem (Český ráj) i regionem Máchův kraj stanowi jeden z naturalnych punktów centralnych między tymi dwoma urokliwymi, a przy tym - całkowicie odmiennymi krajobrazami.
 
 

Już w odległych czasach wczesnego średniowiecza na brzegu Izery rozpościerała się osada rybacka, założona przez zakon cystersów z pobliskiego opactwa Klášter Hradiště. Prawdopodobnie mityczny „Baka“, pierwszy z osadników, nadał nazwę swej późniejszej siedzibie. Na początku XIV wieku, kiedy w piśmiennictwie pojawiają się pierwsze wzmianki na temat tego miejsca, Zdislav z Lemberka, syn osnutej legendami świętej Zdzisławy, dokończył na pobliskim wzgórzu nad prawym brzegiem Izery zamek Zvířetice, swą gotycką twierdzę o dwóch wieżach. Bakov, w tamtych czasach wioska parafialna, a od XVI wieku miasteczko z tradycjami garncarskimi, na długie wieki staje się częścią włości należących do zamku Zvířetice.

Bakov przetrwał pożogę wojny trzydziestoletniej, klęskę dżumy, regularne powodzie i inne przeciwności losu. Kiedy w Pradze i Wiedniu Wolfgang Amadeusz Mozart prezentował swoje najlepsze dzieła operowe, w drugiej połowie XVIII wieku chór kościoła świętego Bartłomieja (Chrám svatého Bartoloměje) w Bakowie rozbrzmiewał sakralnymi kompozycjami pochodzącego stąd kompozytora Jiří Ignáca Linka.

W XIX wieku powstaje tradycyjne bakowskie rzemiosło - wyplatanie z pałek i trzcin. Jego sława rozniosła się poza granice regionu. Koszyczek z bakowskiego warsztatu nabył sam król poetów, Johann Wolfgang Goethe, podczas swego pobytu w uzdrowisku Mariańskie Łaźnie. W 1865 roku w mieście nad Izerą otworzyło się nowe okno na świat - połączenie kolejowe w kierunku na Turnov i Pragę.

Placu w Bakovie strzeże kościół świętego Bartłomieja, milczący świadek przeszłości, którego pamięć sięga już początków pierwszej tutejszej osady. Ale fundament potężnego renesansowego obiektu stanowi starodawna kaplica Maryi Panny, pierwsza świątynia na dawnym wiejskim placu. Na początku XVI wieku na skraju miasteczka powstał kościół świętej Barbary (Chrám svaté Barbory). Wejście na teren otaczającego go cmentarza wieńczy majestatyczny portal z ozdobnym reliefem z 1588 roku. Przed klęską zarazy miasto miała ochronić kolumna Trójcy Przenajświętszej, punkt centralny bakowskiego rynku od 1729 roku. W XX wieku w mieście zrealizowano trzy duże projekty architektoniczne: W czasach złotej ery pierwszej republiki powstał Zbór Prokopa Wielkiego w stylu funkcjonalistycznym, hala towarzystwa Sokół i budynek miejskiej Kasy Oszczędnościowej.

Dziś Bakov nad Jizerou to dynamicznie rozwijające się miasto, spokojna przystań we współczesnym świecie. To doskonałe w tym regionie miejsce dla rodzin z dziećmi, pełne atrakcji kulturalnych, obiektów sportowych czy okazji do relaksu, z bogatą ofertą wolnych miejsc pracy.

Z historią miasta i jego tradycjami można zapoznać się w Muzeum Regionu Bakova w pobliżu kościoła świętego Bartłomieja. W nowo otwartym Centrum Informacji Turystycznej Zvířetice w miejscowości Podhradí, dzięki unikalnej wirtualnej rekonstrukcji można zobaczyć, jak dawniej wyglądał gród i zamek Zvířetice - fascynujące zabytki o wielu twarzach i postaciach. Nowoczesne centrum wypoczynkowo-rekreacyjne z torem dla rolkarzy zaprasza aktywnych sportowców, a do spacerów zachęca ostoja łowiecka Klokočka ze ścieżką edukacyjną z zadaniami dla dzieci, która prowadzi aż do barokowej kaplicy ze źródłem pysznej wody pitnej.

Co roku w Bakovie nad Jizerou odbywa się tradycyjny już festiwal folklorystyczny ludowego tańca i śpiewu z udziałem najlepszych zespołów z Czech.

Benátky nad Jizerou – zabytkowe miasto, które tętni życiem

Zbliżających się do miasta przybyszów już z dala zachwyca niezwykła panorama tego zabytkowego miasta. Na wzniesieniu nad rzeką Izerą, pośrodku odnowionego zabytkowego parku widać charakterystyczny zamek z kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Kostel Narození Panny Marie) z rozległą winnicą.

Z galerii wieży zamkowego kościoła można podziwiać okazałą panoramę od Pragi przez Czeskie Średniogórza aż po Góry Izerskie (Jizerské hory) i Karkonosze (Krkonoše).

Na terenie zamku znajduje się miejskie centrum informacji turystycznej, a w samym obiekcie zamku można zwiedzić interesujące muzeum regionalne, prywatne muzeum zabawek i lapidarium w zamkowych piwnicach.

Miasto Benátky nad Jizerou ma bogatą historię. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że na terenie miasta istniała osada już ponad 7000 lat temu. Pierwsze wzmianki na piśmie pochodzą z 1052 roku. W połowie XIII wieku na wzgórzu nad rzeką Izerą założono zamek Dražice, o którym dziś przypominają wyłącznie ruiny wieży i resztki murów.

Około 2 km na południowy-zachód od zamku w latach 1343-1346 Jan z Dražic założył średniowieczne miasto Nové Benátky na wzniesieniu nad rzeką, za dawną wsią Benátky. W mieście znajdował się m.in. klasztor Cyriaków (klášter Cyriaků) i kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obiekt kościoła zburzono, a klasztor - zniszczono w trakcie niepokojów husyckich w 1420 roku.

Najstarsza renesansowa część zamku powstała nad ruinami klasztoru w latach 1527-1572. Jest boniowana kopertowo i zdobiona bardzo cennymi figuralnymi sgraffito. Po kilku kolejnych etapach budowlanych zakończono wznoszenie zamku, a remont kościoła, do którego dobudowano wieżę, skończył się w połowie XVIII wieku.

Do najbardziej znanych mieszkańców zamku i miasta należał duński astronom Tycho Brahe z matematykiem i astronomem Janem Keplerem, generał kawalerii armii cesarskiej z czasów wojny trzydziestoletniej Johann von Werth, dorastał tu późniejszy generał Jan z Klenové, który zasłynął podczas wojen z Imperium Osmańskim i z Napoleonem, a także kompozytor Bedřich Smetana. W mieście urodzili się m.in. słynni muzycy XVIII wieku František Benda i Jiří Antonín Benda.

Miasto Benátky nad Jizerou powstało w 1944 roku przez połączenie miasta Nové Benátky i wsi Staré Benátky, Obodř, Kbel i Dražice. Ze względu na zachowany plan i układ średniowiecznego miasta, Nové Benátky wraz z terenem zamku z parkiem, winnicą i innymi zabytkami oraz rzeźbami we wnętrzach uznano za miejską strefę zabytkową.

Miasto dziś

Benátky nad Jizerou mają 7 100 mieszkańców i stanowią naturalne centrum regionu Dolní Pojizeří. W ciągu ostatnich 20 lat miasto przeszło znaczną metamorfozę.

Jest tu dużo możliwości zatrudnienia w firmach z długą tradycją oraz nowych przedsiębiorstwach, powstających przede wszystkim w miejskiej strefie przemysłowej. Duże i małe firmy zmieniają się w naprawdę nowoczesne miejsca pracy.

Miasto posiada bardzo dobrą infrastrukturę i zaplecze usługowe dla mieszkańców: są tu trzy szkoły podstawowe, przedszkole, klub dla dzieci, przychodnia, placówki pediatryczne, gabinety dentystyczne i nie tylko. Jest tu również dobra sieć handlowo-usługowa. Niedawno odnowione centrum kulturalno-edukacyjne Záložna stanowi zaplecze dla szkoły artystycznej, tutejszych stowarzyszeń, koncertów i przedstawień teatralnych.

Kwitnie tu bogate życie sportowe dzięki obiektom sportowym, takim jak letni stadion (piłka nożna, siatkonoga, siatkówka plażowa i na świeżym powietrzu), stadion zimowy (hokej, łyżwiarstwo szybkie na short-tracku, publiczne lodowisko), odkryty basen pływacki, tor do slalomu wodnego, motokrosu, sidecarów, BMX, hala sportowa (siatkówka, unihokej), sala i korty ceglane towarzystwa Sokół, uniwersalne nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią w trzech dzielnicach miasta, ośrodek tenisowy, centrum badmintona, pole golfowe - 18+9 dołków i nachylony tor do jazdy na rolkach.

W ostatnich latach zbudowano ścieżki rowerowe i rolkowe na trasie Benátky-Chrástecký Dvůr, zakończono budowę pętli turystycznej wokół centrum miasta oraz wielki projekt rewitalizacji płaskiego dna doliny rzeki Izery, gdzie teraz znajduje się jeszcze jedna trasa dla turystów pieszych i rowerowych, więcej akwenów i nowe nasadzenia roślin.

Przybyłych zainteresuje z pewnością również niedawno odnowiony park zamkowy oraz nowy park publiczny między osiedlem i rzeką Izerą.

W centrum informacji turystycznej można nabyć wiele souvenirów, publikacji na temat historii i życia miasta, mapy, plany miasta oraz rysunkowy plan zabytkowego centrum.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji:

www.is.benatky.cz

www.benatky.cz


 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load