CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Wyszukiwanie

Przerwana zapora ma swoje stulecie

Góry Izerskie

Web:www.mesto-desna.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Przerwana zapora
 
 

W tym roku, 18 września, upłynie już 100 lat od katastrofy na Białej Desnej, spowodowanej przerwaniem nowej wówczas zapory. Dla 67 osób oznaczała utratę tego, co najcenniejsze, dla tych, którzy przeżyli, ogromne cierpienie i kłopoty, a dla prosperującego wówczas miasteczka fatalną klęskę. Katastrofa ta miała w kolejnych dziesięcioleciach wpływ na budowę podobnych obiektów hydrotechnicznych. Zapora stanowi unikat w skali europejskiej – jedyna w Europie sypana tama, która pękła z przyczyn technicznych. (FOTO 1) Swoją pierwotną funkcję pełniła zaledwie przez 10 miesięcy, a zbiornik nawet nie zdążył się wypełnić (w czasie katastrofy wypełniony był mniej więcej w 3/4). Przez ostatnie sto lat stanowi cel turystycznych wypraw.

Z inicjatywy pana Jaroslava Zemana, senatora Parlamentu RCz i burmistrza gminy Albrechtice v Jizerských horách, w 2013 roku opracowano projekt pn. „Odnowa zabytku kultury Przerwana Zapora na Białej Desnej“, którego celem jest wsparcie ruchu turystycznego. Do inicjatywy tej dołączyły władze miasta Desnej, a ponadto otrzymała ona wsparcie całego Mikroregionu Tanvaldsko (tj. związku gmin ziemi tanvaldzkiej). W realizacji uczestniczyły także Lasy Państwowe, spółka Dorzecze Łaby oraz Park Krajobrazowy. Celem projektu było usunięcie samosiejek z przerwanej zapory, aby ukazać niepowtarzalny ogólny widok na pozostałości dawnej zapory. (FOTO 2) Oprócz tego wzmocniono kamienne części, zainstalowano tablice informacyjne, zbudowano nowe bezpieczne kładki przez Białą Desną oraz wiatę turystyczną w miejscu, w którym dawniej stało schronisko Krömerova bouda. (FOTO 3, 4) Wybudowano dróżki biegnące po tamie i stworzono ścieżkę edukacyjną. Prowadzi ona z miejscowości Desná do przerwanej zapory. W centrum miasta zainstalowano małą drewnianą dzwonnicę (wykonaną w ramach odbywającego się w Desnej pleneru rzeźbiarskiego), na której zaznaczono poziom, do jakiego sięgała woda w czasie katastrofy, oraz panel informujący o ścieżce edukacyjnej. (FOTO 5) Na trasie umieszczone są tablice informacyjne zawierające opisy w czterech językach (czeskim, niemieckim, polskim i angielskim). Ścieżka edukacyjna prowadzi z centrum Desnej po głównej drodze do głazu z płytą pamiątkową w Desnej I, za przedszkolem na Malą Stranę, potem wraca do drogi, przed pętlą autobusową kierując się w stronę dawnej stacji uzdatniania wody i dalej pod prąd rzeki aż do przerwanej zapory. Pierwsza tablica informacyjna stoi w centrum miasta na początku ścieżki edukacyjnej. Zawiera opisy i zdjęcia pokazujące tragedię, jaka miała miejsce na Białej Desnej. Druga tablica znajduje się za przedszkolem, umieszczone są na niej historyczne zdjęcia budynków zrobione tuż po tragedii i uzupełnione opisami. Trzecia tablica informacyjna stoi za mostem (przed wejściem z powrotem na drogę) i w formie dokumentacji fotograficznej i krótkiego opisu przedstawia kaskady na Białej Desnej. Czwarta tablica zainstalowana jest na pętli autobusowej i mówi o kolejnej atrakcji łączącej Desną z Albrechticami – schodach Maryjnych [Mariánské schody]. W dalszej części trasy (między dawną stacją uzdatniania wody i przerwaną zaporą) przygotowane są 3 miejsca wypoczynkowe, gdzie można podziwiać widok na dzikie koryto rzeki i sprawdzić swoją wiedzę nt. miejscowej flory i fauny na interaktywnych tablicach edukacyjnych Lasów Państwowych. (FOTO 6) Na terenie obiektu zapory pojawi się w tym roku edukacyjna ścieżka „techniczna“ z tablicami, które postawi spółka Dorzecze Łaby (Povodí Labe).

Program odnowy tego zabytku kultury i jego bliskiego otoczenia wpisuje się w wieloletni program rozwoju turystyki w Mikroregionie Tanvaldsko i rozwoju turystyki kraju libereckiego. Celem projektu jest uatrakcyjnienie tej miejscowości oraz zwiększenie zainteresowania turystów tą częścią Gór Izerskich. W niedzielę 18 września 2016 roku na terenie przerwanej zapory odbędzie się uroczystość upamiętniająca nieszczęśliwe zdarzenie i będąca jednocześnie okazją do otwarcia obiektu w charakterze ważnej atrakcji turystycznej. Częścią uroczystości będzie msza za zmarłych, poświęcenie pomnika ofiar, jak również szereg innych działań. Przerwana zapora ma stanowić smutne memento, ale jej obiekt ma się przekształcić w atrakcyjne miejsce dla turystów, w miejsce spotkań, wypoczynku i cichych wspomnień.

tekst: Mgr. Dana Nývltová


 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load