CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Wyszukiwanie

Bílá

Góry Luzickie

Bílá, 463 43

Telefon:+420 482 727 061
E-mail:info@ou-bila.cz
Web:www.ou-bila.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Bílá jest typową wioską położoną w przepięknym krajobrazie regionu Podještědí, pomiędzy miejscowościami Český Dub i Hodkovice nad Mohelkou.
 
 

Trwałe osiedlenie terenów obecnej wsi Bílá jest stosunkowo późne, dopiero od wczesnego średniowiecza, pierwsza wzmianka pochodzi z 1537 roku. Osadnictwo na tych terenach jest jednak udokumentowane już od 3 tysiąclecia p.n.e. - wyjątkowe odkrycia narzędzi kamiennych w miejscowości Petrašovice, dalsze odkrycia - Klamorna i Letařovice.

Obecnie wieś Bílá składa się z czternastu części. Zachowane liczne chaty drewniane z początku XIX wieku, większość w bardzo dobrym stanie. Ciekawy jest dom nr 20 - jest to dom drewniany z frontonikiem i zapuszczoną galerią oraz z tzw. przyczółkiem górskim, pochodzący z 1833 roku. W części wsi Vlčetín znajduje się pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej. Ciekawostką jest, że do części Petrašovice przychodził czeski poeta Fráňa Šrámek jako konkurent córki tutejszego starszego nauczyciela, którą w końcu naprawdę poślubił.

W wsi Bílá mogą się goście rozkoszować przede wszystkim malowniczym krajobrazem, będącym inspiracją dla pisarki tego regionu - Karolíny Světlé oraz inspiracją w twórczości innych artystów.

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load