CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Jilemnice

Karkonosze

Jilemnice, 514 01

Telefon:+420 481 541 008
E-mail:posta@mesto.jilemnice.cz
info@jilemnice.cz
Web:www.mestojilemnice.cz
www.facebook.com/mestojilemnice
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Miasto Jilemnice jest znane jako brama zachodnich Karkonoszy. Założyli je na początku XIV wieku Waldsteinowie jako centrum gospodarcze i handlowe majątku štěpanickiego, później jilemnickiego. Pochodzenie nazwy Jilemnice przypomina znak miejski, na którym znajduje się drzewo wiąz na srebrnym tle.
 
 

W przeszłości w miejscowości rozwinęło się płóciennictwo, które na przełomie XVIII i XIX wieku osiągnęło szczyt głównie dzięki rodowi hrabiowskiemu Harrachów, którego członkowie podnieśli je na poziom światowy.

Znane i sławne są też tradycje narciarskie, dzięki którym Jilemnice jest nazywana 'kolebką czeskiego narciarstwa'. Już od 1894 roku tu sporty narciarskie organizuje klub Český krkonošský spolek SKI, najstarszy samodzielny klub narciarski na ziemiach czeskich.

Miasto Jilemnice posiada bardzo cenne historyczne centrum, które składa się ze trzech wzajemnie nawiązujących zespołów. Na zwiedzających zrobi wrażenie zwłaszcza typowa atmosfera górskiego miasteczka. Dzięki korzystnemu położeniu Jilemnice już od lat jest popularna jako punkt wyjściowy do zachodnich Karkonoszy.

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load