CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Wyszukiwanie

Dokąd wyruszyć w okolicach Nove Paky

Czeski Raj

Szykujesz się spędzić swój urlop w nowopackim rejonie? Więc mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, dokąd możesz wyruszyć w tym przepięknym rejonie, który położony jest na granicy Czeskiego Raju i Podkarkonoszy.
 
 

Ruiny zamku Kumburk

Zamek Kumburk został zbudowany na przełomie 13 i 14 wieku a jego pierwotna nazwa była Goldenburk. W ciągu stuleci na zamku zmieniali się różni właściciele. W roku 1607 zamek kupił ród Smiřickich. Eliška Smiřická była ponoć więziona w wieży zamku Kumburk jedenaście lat za to, że kochała prostego młodzieńca.

Zamek Kumburk, to romantyczna ruina, położona na zachód od Nové Paky, z której jest przepiękny widok na okoliczny krajobraz.

Stadnina koni Fiord w Staré Pace

Stará Paka, to spokojna miejscowość z długoletnią tradycją i jest znana ze swoich budowli. Znajdziesz tu zabytki kulturalne, sklep i gospodę z ogródkiem letnim gdzie można sobie posiedzieć, ale przede wszystkim stadninę koni, która jest jedyna w swoim rodzaju w Republice Czeskiej. Stadnina zajmuje się hodowlą konia Fiord, dla którego jest charakterystycznym znakiem płowe umaszczenie sierści, dwukolorowa grzywa i paski na nogach, tak jak u zebry. Następnym charakterystycznym znakiem tej rasy jest miły charakter i oddanie człowiekowi. Ze względu na swój niższy wzrost nadaje się zwłaszcza dla małych jeźdźców, ale mogą go oczywiście ujeżdżać również i jeźdźcy dużego wzrostu. W stadninie koni można uzgodnić sobie naukę jazdy konnej i przejażdżki plenerowe.

Bradlec

W odróżnieniu od Kumburku, ruiny tego zamku ukryte są ciekawskim oczom w lasach i z daleka ich nie można zobaczyć. Chyba dla tego dodaje to temu miejscu tajemniczość. Bradlec został zbudowany na przełomie 13 i 14 wieku na skale, której kształt (czapka tektoniczna) dał nazwę również zamku. Zamek zmienił wielu właścicieli i powiada się, że grasowali tutaj często zbójnicy. Od drugiej połowy 16 wieku został zamek opuszczony.

Ekspozycja spirytyzmu

W Skarbcu Kamieni Szlachetnych w Nové Pace jest oprócz innych eksponatów umieszczona również unikatowa ekspozycja „Spirytyzm w Podkarkonoszach”. Masz możliwość zobaczyć wyjątkową kolekcję rysunków spirytystycznych, które powstały w trakcie tzw. „seansów” a mają przedstawiać na przykład stworzenia i rośliny z innych światów tak, jak ich zgodnie z wypowiedzą spirytystów widzą duchy, z którymi uczestnicy seansu nawiązali kontakt. Ekspozycję więc na pewno warto zwiedzić, jeśli chcesz coś nie coś dowiedzieć się więcej o ciemnej historii miasta lub tylko tak ogólnie coś o spirytyzmie.

 

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load