CSENDERUNL
Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Wyszukiwanie

Wędrówka z miejscowości Malá Skála do ruin zamków Vranov i Frýdštejn

Czeski Raj

Wraz z przyjściem wiosny przychodzi też główny sezon turystyczny. Przyroda budzi się i zamki i pałace otwierają swoje bramy. Przynosimy Państwu pomysł na wycieczkę, która doprowadzić Was na teren popularnego Maloskalska oraz do ruin zamków Vranov i Frýdštejn. Oprócz turystyki pieszej w miejscowości Malá Skála można skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni sprzętu sportowego.
 
 

Czerwona trasa turystyczna z miejscowości Malá Skála prowadzi do ruin zamku Vranov. Trasa liczy ok. 1,5 km. Zamek w czasie swego powstania spełniał wszystkie wymagania obronne, ponieważ do jego budowy wykorzystano grupę piaskowcowych skalisk niemal pionowo opadających ze wszystkich stron do doliny Izery. Na najwyższym skalisku stała drewniana wieża zamkowa, która dominowała nad całym obiektem. Później Vranov przeżywał okresy rozkwitu i upadku, dopóki w 1802 roku maloskalskich dóbr, do których należał Vranov, przedsiębiorca František Zachariáš Rtimisch. Zlecił on przebudowę dostępu do zamku i wysoko na Izerą wybudował punkt widokowy, z którego jest porywający widok na miejscowość Malá Skála i rzekę Izerę. 

Grzbietem Vranovský hřeben kontynuujemy dalej czerwoną trasą turystyczną aż do ruin zamku Frýdštejn ok. 1,5 km.

Zamek Frýdštejn częściowo wykuto w skale, niedostatek miejsca zmusił budowniczych do zastosowania piętrowej koncepcji budowli. Obronę zamku zapewniały mury obronne, których częścią była też duża okrągła wieża.

Jest ona dominantą Frýdštejna i najlepiej zachowaną częścią zamku. Wieża ma wysokość ok. 15 m i oferuje piękny widok na okoliczny malowniczy krajobraz Maloskalska.

Od zamku Frýdštejn zbiegniemy drogą (cały czas z górki) do miejscowości Malá Skála lub możemy jeszcze wędrować niebieską trasą turystyczną do wieży widokowej Kopanina, i dalej zieloną trasą turystyczną z powrotem do miejscowości Malá Skála. Od Frýdštejna do wieży widokowej Kopanin jest 1,7 km. Z wieży widokowej przy dobrej pogodzie widać Czeski Raj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Góry Izerskie i szczyty Karkonoszy.

 

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load