CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Wiejska strefa zabytkowa Střehom

Czeski Raj

Střehom, 294 04

Web:infocentrum.dolnibousov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Wiejska strefa zabytkowa ogłoszona w 1995 roku, z malowniczą dzwonnicą kamienną a kompleksem chałup, pomiędzy którymi wyróżnia się młyn z 1516 roku.
 
 

Střehom, to nieduża miejscowość o nieregularnym rzucie. We wsi przeważa zabudowa zrębowych posiadłości chłopskich z piętrowymi domkami z rzeźbionymi szczytami z końca 18 wieku, dopełnionych o parterowe domki zrębowe dla uboższych warstw mieszkańców wsi. Jako zabytek kulturowy Republiki Czeskiej są chronione posiadłości nr. 1, 3, 7 i 11. Dom nr. 3 pochodzi z 1802 roku i nr. 7 z roku 1799, również nr. 11 został zbudowany około roku 1800.

Najbardziej wartościową zabudową jest kompleks budynków zrębowego młyna wodnego (nr. 12), pochodzącego z roku 1516 a sąsiadująca posiadłość nr. 11. Jego dzisiejszy zrębowy budynek piętrowy pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy 18 wieku. Młynarze w nim mielili zboże aż do 1952 roku. Dochowane koło wodne było napędzane wodą z potoku Klenice. Na dzień dzisiejszy w młynie się już nie mieli a ten służy tylko jako prywatny dom mieszkalny. Koło młyńskie jest wszak sprawne do dnia dzisiejszego a właściciel na niego czas od czasu puści wodę. Dawniej był młyn w całości zrębowy, później wszak cembrowanie izby zostało zastąpione ścianą murowaną.

Wioska służyła jako scena do nakręcania wielu bajek filmowych.  


 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load