CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Wyszukiwanie

Pociągiem tropem szopek do Kryštofova Údolí

Góry Luzickie

Liberec

Web:www.orloj-betlemy-chaloupka.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Romantyczna wioska Kryštofovo Údolí słynie nie tylko ze stylowej architektury ludowej, ale też z wielu ciekawostek – np. Muzeum Szopek, figury sikającego psa, zegara z ruchomymi figurkami „orloj”, Domu Rzemiosł itp.
 
 
Jak długa jest droga:

Którędy pójdziemy:
Liberec, dworzec kolejowy - pociągem do stacji "Novina" - wiadukt - Kryštofovo Údolí.

Co zobaczymy po drodze:
Wycieczkę tę polecamy zwłaszcza turystom chcącym uciec od zgiełku i delektować się spokojem i nostalgią minionych czasów. I od razu na początku musimy przyznać, że odrobinę wprowadziliśmy w błąd. Pociągiem bowiem nie pojedziemy „tylko” do Kryštofova Údolí, ale o jedną stację dalej – do Noviny. Nadrobienie drogi jednak naprawdę się opłaci, ponieważ niedaleko od stacji kolejowej Novina znajduje się okazały trzydziestometrowy wiadukt, który jest lokalną atrakcją i jego zdjęcia nie może nam zabraknąć. Od wiaduktu ruszamy wygodną drogą, która powoli opada do Kryštofova Údolí, dokąd dotrzemy po około dwóch kilometrach. A tu trudno będzie już zdecydować, co teraz, a co potem.

Sikający pies
Tak, dziwne to, ale to właśnie sikający piesek dostarczy nam tu prawdopodobnie pierwszych wrażeń. Pomysłodawcą specyficznej fontanny z pieskiem, który sika na słupek, jest lokalny patriota Martin Chaloupka, który poniekąd zainspirował się Brukselą.

Orloj
Po Pradze i Ołomuńcu Kryštofovo Údolí jest trzecią miejscowością w Czechach, w której zbudowano zegar z ruchomymi figurkami. Lokalny zegar znajduje się naprzeciw muzeum, w wieży dawnej stacji transformatorowej. Autorem 22 figurek, spośród których 18 jest ruchomych, jest znany artysta plastyk i snycerz Václav Plechatý. Jego dzieło można zobaczyć w ruchu o każdej pełnej godzinie.

Muzeum Szopek i Lalek
Kawałek od pieska znajduje się restauracja U Kryštofa, w której na piętrze jest słynne lokalne muzeum z ponad dwudziestoma szopkami – od miniaturowych po gigantyczne. Najstarsza szopka pochodzi z 1846 roku. Do najciekawszych eksponatów należy szopka w stylu orientalnym, a także część szopki tyrolskiej Franza Pohla. A te lalki... to po prostu cudo, które trzeba zobaczyć. Spacerując po Kryštofovym Údolí z pewnością nie można minąć kawiarni U Ježka z okresu międzywojennego oraz tak samo czarującego Domu Rzemiosł.

Z powrotem do Liberca można pojechać pociągiem ze stacji Kryštofovo Údolí (znajduje się na wzgórzu nad kościołem) lub autobusem komunikacji miejskiej nr 16, który zatrzymuje się naprzeciwko urzędu gminy.
 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load