CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Wyszukiwanie

Fabryka włókiennicza Hybler i syn

Czeski Raj

Benešov u Semil 160
Benešov u Semil, 512 06

E-mail:obec@benesovusemil.cz
Web:www.benesovusemil.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Przemysł włókienniczy miał w regionie Semil zawsze silną tradycję, a dlatego nie ma się, co dziwić, iż w Benešově u Semil została zbudowana fabryka do produkcji tkanin a przędzy o nazwie Hybler i syn.
 
 

Fabrykę włókienniczą Hybler i syn założono pod koniec 19 wieku. Jej założyciel Josef Václav Hybler zlecił najpierw wykonać prace wodne a następnie wznieść budynki zakładu włókienniczego. W zbudowanym kompleksie znajdowały się budynki przędzalni, tkalni, farbiarni i drukarni. Josef Václav Hybler kolejno fabrykę rozbudował, ale do największej jej przebudowy doszło dopiero po pierwszej wojnie światowej. Wtedy budynki ujednolicono architektonicznie a do kondygnacyjnie najwyższego budynku zostały dobudowane symetrycznie schody a jedna chłodnicza wieża wodna wyposażona w system tryskaczowy. Taki wygląd kompleksu fabrycznego przetrwał do dni dzisiejszych. Firma stała się znaczącym dostawcą dzianin w byłej Czechosłowacji a swoje produkty dostarczała również za granicę, i to nawet za ocean. W okresie drugiej wojny światowej następuje ograniczenie produkcji, albowiem uwagę skupiono na wojskowej produkcji przemysłowej. Po 1948 roku fabryka stała się częścią Zakładów Bawełniarskich a w 1968 roku częścią Zakładów Państwowych „Kolora”. Po rewolucji, kiedy to bezpośredni potomkowie byłego właściciela przedstawili swoje roszczenia restytucyjne, powstała w 1996 roku firma HYBLER TEXTIL. Firma nawiązuje do tradycji rodzinnej. Aktualnie firma zajmuje się produkcją pościeli i obrusów.

 

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load