CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Ruiny zamku Návarov

Czeski Raj

Jílové u Držkova, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Na zbiegu rzeki Kamenica i potoku Zlatníku na skalnej ostrodze wznoszą się pozostałości, onegdaj prawie nie do zdobycia, grodu Návarov.
 
 

Zamek został założony w drugiej połowie XIV wieku, jednakże ze względu na brak materiałów źródłowych nie można jednoznacznie ustalić jego założyciela. Za panowania Jerzego z Poděbrad na krótko przeszedł w jego posiadanie. W 1469 roku, już jako własność rodu Zajíców z Házmburka, był oblegany i zdobyty przez wojska królewskie. Kolejne, tym razem szwedzkie oblężenie dotknęło go pod koniec wojny trzydziestoletniej. Fakt, iż zwycięscy Szwedzi z zajętego Návarova wyrządzali w okolicy znaczne szkody, wpłynął na cesarza Ferdinanda III, aby zamek z powrotem zdobył i zburzył. Miało to miejsce w 1644 roku.

Choć historia Navarova jako umocnionej siedziby się skończyła, nastały wielkie ruchy w stosunkach majątkowych. Właścicielami majątku stali się kolejno członkowie znaczących rodów Smiřickich, Valdštejnów i Lamottów. Rozpadający się obiekt posłużył jako źródło materiału do budowy zamku barokowego.

Zamek ma dotąd widoczne prostokątne jądro prawdopodobnie z dwoma bardziej skomplikowanymi budowlami, są w przedzamczu oddzielone dwoma fosami. Czoło przedzamcza umacnia mur szczytowy z dwoma półokrągłymi basztami.

Dolina Kamenicy i ruiny zamku Návarov są dostępne po czerwonym szlaku - Palackiego ścieżką wiodącą z Podspálova do Tanvaldu.

Położenie: 7 km na północny wschód od Železného Brodu, niedaleko Jílové u Držkova. Zamek jest dostępny dla zwiedzających

Nawiązujące artykuły

Železný Brod (3)

Zřícenina hradu Návarov, autor: Milan Drahoňovský

Zamki i ruiny: Ruiny

Zřícenina hradu Návarov, autor: Milan Drahoňovský
Zřícenina hradu Návarov, autor: Milan Drahoňovský
 
 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load