CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Zamek Zahrádky

Mácha region

Zámek
Zahrádky u České Lípy, 471 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Zamek Zahrádky leży w przepięknym miejscu w samym środku parku na skraju płaskowyżu piaskowcowego.
 
 

Historia zamku w Zahrádkách sięga 1556 roku, kiedy Kryštof Plot z Koňařin był uwieczniony jako hetman na Novym Vítkovcu, jak wcześniej zamek nazywano. Wybudował go Jan z Vartenbergu, który sporym kosztem zlecił wykończenie wnętrz. Później zamek zmieniał właścicieli spośród członków rodu Vartenbergów. Jan Jiří z Vartenberka był ostatnim z rodu, który zarządzał zamkiem. Ponieważ brał czynny udział w powstaniu antyhabsburskim w latach 1619-1620, został ukarany konfiskatą całego majątku.

Zamek nabył w 1623 roku Albrecht z Valdštejna. W tym czasie na zamku znajdowało się bardzo cenne wyposażenie, znakomita biblioteka i galeria oraz park zamkowy z mnóstwem rzadkich gatunków drzew. Po zamordowaniu Valdštejna w 1634 roku, zamek przeszedł w posiadanie jego żony Izabeli, a później jego jedynej córki Marii Elżbiety, która wyszła za mąż za najwyższego łowczego Rudolfa Kounica. W posiadaniu Kouniców pozostał majątek nowozamecki aż do wymarcia rodu w 1897 roku. Następnym właścicielem zamku stał się Jan Lichtenštejn a po nim Emanuel Lichtenštejn.

Po 1945 roku zamek przeszedł na własność państwa. W XIX wieku częścią parku zamkowego stał się również skalny kanion Robečskiego potoku zwany Peklo (Piekło), obecnie narodowy zabytek przyrody gdzie obficie występuje śnieżyca wiosenna oraz aleja lipowa Valdštejna (wiek 300 lat) prowadząca do jednej z najstarszych bażantarni w Czechach, dziś z hodowlą kozy bezoarowej i muflonów.

Niestety podczas trzydniowego pożaru na przełomie stycznia i lutego 2003 roku zamek w znacznym stopniu spłonął.

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load