CSENDERUNL
Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Wyszukiwanie

Lázně Libverda

Góry Izerskie

Lázně Libverda 16
Lázně Libverda

Telefon:+420 482 322 151
Fax:+420 482 323 155
E-mail:info@laznelibverda.cz
Web:www.laznelibverda.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Lázně Libverda, była siedziba szlachecka Clam-Gallasów, jest dziś małym, spokojnym uzdrowiskiem, które znajdziemy 25 km od Liberca. Znajduje się w malowniczym podgórzu północnego podnóża Gór Izerskich.
 
 

Leży na wysokości 424 m. n.p.m. na pograniczu Czech, Niemiec i Polski. Uzdrowisko otaczają mieszane lasy, które wraz z podgórskim położeniem nadają mu charakter klimatyczny. Lato jest tu łagodne, bez dużych wahań temperatury, jesień sucha i ciepła. Wyjątkowość klimatu polega na charakterystycznej cyrkulacji ciepłego powietrza. Historia sanatorium Léčivé prameny jest znane od XIV wieku, kiedy wodę mineralną nazywano Boża woda. Libverdzką wodą według źródeł historycznych leczył się w XVI wieku elektor saski August I, później właściciel tutejszych majątków Albrecht z Valdštejna.

W rozwoju i sławie uzdrowiska ma zasługi ród szlachecki Clam-Gallasów. W latach 1783 - 1808 wybudowano klasycystyczne i empirowe pawilony. W sanatorium leczyła się księżniczka Anna Fiodorowna, kompozytor Carl Maria von Weber, Josef Jungmann, Franz Kafka, Alexandr Humboldt, Josef Vítězslav Šimák, cesarz Josef II, Jan Masaryk, Václav Talich i inni.

Malownicza kotlina, w której znajduje się miejscowość, jest zamknięta majestatycznym masywem Smrku - najwyższej góry czeskiej części Gór Izerskich (1.124 m n.p.m.). Dzięki swoim warunkom przyrodniczym miejscowość Lázně Libverda jest popularnym ośrodkiem turystycznym cypla Frýdlantský výběžek.

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load