CSENDERUNL
Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Wyszukiwanie

Kolej zębata Tanvald - Kořenov - Harrachov

Góry Izerskie

Tanvald, 468 41

Web:www.zubacka.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Kolej zębata na trasie Tanvald - Kořenov - Harrachov jest najbardziej stromą trasą kolejową w Republice Czeskiej.
 
 

Dlaczego zębatka ma zęby?

Izersko-karkonoska linia kolejowa Tanvald – Kořenov – Harrachov jest najbardziej stromą i jedyną koleją zebatą o normalnym rozstawie torów w Czechach. Dzięki zębatce systemu Abta pociąg na odcinku niespełna 7 kilometrów pomiędzy Tanvaldem (466 m n.p.m.) i Kořenovem (701 m n.p.m.) pokonuje różnicę wysokości wynoszącą 235 metrów! Gąsienice zębate w torowisku znajdują się na trzech najbardziej stromych odcinkach o łącznej długości 4,4 km. Dzięki nim pociągi pokonują największe nachylenie wynoszące aż 58 promili. Dzieje się tak dzięki pomysłowemu systemowi, gdy zębate koła lokomotywy wchodzą w zęby zębatej gąsienicy.

Budowę tej górskiej linii rozpoczęto latem 1902 roku. Konieczne było wydrążenie 4 tuneli, wielu skalnych wcięć oraz zbudowanie kilku mostów. Z Kořenova linia prowadzi przez Izerski wiadukt o wysokości 25 m, esowatym tunelem prowadząc do Harrachova a przez przełęcz Novosvětský průsmyk (886 m n.p.m.) kieruje się do polskiej Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Z trasy roztacza się wiele widoków na Góry Izerskie i Karkonosze, w tym najwyższą czeską górę Śnieżkę (1 602 m n.p.m.).

Cała ta kolej została zbudowana w celu połączenia górnośląskiego zagłębia węglowego z przemysłowo rozwiniętym regioniem jabloneckim. Po zębatce jeździły zębate lokomotywy parowe typu 404.0 austriackiej firmy z Floridsdorf, po polskiej stronie zaś zwykłe lokomotywy parowe. Od 1923 roku lokomotywy i szynobusy elektryczne. Najbardziej znanym pojazdem był ET89 Krakonoš (Liczyrzepa/Rübezahl), który do Kořenova (dawniej Grünthal) woził bezpośrednio pociągi pośpieszne aż z Wrocławia. Po 2. wojnie światowej ruch międzynarodowy wstrzymano. W latach sześćdziesiątych przeprowadzono remont linii i z Tanvaldu do Kořenova zaczęły kursować nowe austriackie lokomotywy motorowe T426.0, tzw. Rakušanky (Austriaczki) oraz czeskie szynobusy motorowe typu M240.0 Singrovky. W 1988 zakończono ruch zębaty, Rakušanky zastąpiono nowymi lokomotywami adhezyjnymi (nie korzystającymi z zębatki) typu 743. 

Obecnie kursują tu nowoczesne adhezyjne pojazdy motorowe. 

Po sześćdziesięciopięcioletniej przerwie, wznowiony jest ruch kolejowy z Harrachova do Szklarskiej Poręby Górnej.

Od 1992 roku kolej zębata jest zabytkiem kultury i jednocześnie stała się popularną atrakcją.

Godziny otwarcia

wszystki miesiąci wszystki dni w tydzień -

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load