CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Wyszukiwanie

Sobotecko: Od rezerwatu Podtrosecká údolí do zamku Trosky

Czeski Raj

Libošovice, 507 44

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Niezbyt wymagająca trasa o długości 18 km rozpoczyna się w miejscowości Libošovice u Sobotky, prowadzi do stawu Věžák, na zamek Trosky i z powrotem do Libošovic. Wycieczkę można przedłużyć, wybierając jako początek i cel Sobotkę. W tym wariancie długość trasy wynosi 30 km.
 
 

Turystyka rowerowa: Libošovice u Sobotky – zamek Trosky – Libošovice u Sobotky (18 km)
Początek i koniec trasy: Libošovice u Sobotky lub Sobotka
Długość trasy: 18 km lub 30 km w przypadku rozpoczęcia trasy w Sobotce

Przebieg trasy:

Libošovice Pleskotský mlýn (2,5 km) Věžák (5 km) – Želejov (7 km) Troskovice (8,5 km) – zamek Trosky (9,5 km) Dolní mlýn (13,5 km) – Podhůra (15 km) Libošovice (18 km)

Dłuższa opcja (+ 12 km): Sobotka Osek (2 km) Vesec (3,5 km) Semtínská lípa (4,5 km) – Libošovice (6 km)

Atrakcje na trasie:

Věžické údolí – część rezerwatu przyrody Podtrosecká údolí, zespół stawów, mokradeł i podmokłych łąk w dolinach i kanionach otoczonych skałami. Wyjątkowe siedlisko wielu gatunków roślin i zwierząt. Staw Věžický rybník (o powierzchni 6 ha) charakteryzuje się wyjątkowym brzegiem – bezpośrednio z powierzchni wody wyłaniają się skalne wieże, które odbijają się w stawie. Ten wspaniały widok często był inspiracją dla filmowców i służył jako tło dla bajek i romantycznych scen.

Trosky – dominanta Czeskiego Raju, ruiny gotyckiego zamku, który został wybudowany na dwóch bazaltowych stożkach przez Čeňka z Vartenberka w latach 1380–1390. Wyższą wieżę zwano Panną (59 m), niższą Babą (49 m), na grzbiecie skały między nimi stały początkowo budynki mieszkalne. W czasie wojen husyckich został kilkakrotnie zajęty przez zbójników, a podczas wojny trzydziestoletniej ostatecznie opuszczony. Turyści mogą wejść na wieżę widokową z XIX wieku, a także po schodach na wieżę Baba. Z ruin zamku roztacza się piękny panoramiczny widok na Czeski Raj.

Sobotka – nazywana jest „południową bramą do Czeskiego Raju”. To turystyczne centrum z wyrazistą historią i tradycją kulturową (festiwal języka i literatury czeskiej Šrámkova Sobotka, sobotecki jarmark i festiwal rzemiosła artystycznego, miejski obszar zabytkowy), zachowaną architekturą ludową (folwark Šolcův statek, dom Gansův dům itp.), architekturą klasycystyczną i funkcjonalistyczną, ciekawym pod względem urbanistycznym rynkiem (z rodzinnym domem i muzeum Fráni Šrámka), kościołem św. Marii Magdaleny oraz cmentarzem, na którym znajdują się groby znanych mieszkańców Sobotki, poetów Fráni Šrámka i Václava Šolca. Nad cmentarzem wznosi się otoczony parkiem pałac myśliwski Humprecht z XVII wieku, a u jego podnóża znajduje się kąpielisko miejskie.

Humprecht - Zamek Humprecht został  zbudowany w latach 1666-68 na polecenie Jana Humprechta Černína z Chudenic. Projektował go znany architekt Carlo Lurago. Zamek jest wyjątkowy poprzez swoją konstrukcję architektoniczną. Z wieży, do której można się dostać tzw. Mysią dziurą, roztacza się przepiękny pejzaż okolicy.


 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load