CSENDERUNL
Miasto skalne HruboskalskoMiasto skalne Hruboskalsko

Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony. 

Bozkovskie jaskinie dolomitowe Bozkovskie jaskinie dolomitowe

Jaskinia, która ma największe podziemne jezioro w Czechach.

Formacja Prachovské skályFormacja Prachovské skály

Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. 

Wyszukiwanie

Budynki architektury ludowej w rejonie Soboteckim

Czeski Raj

Sobotka, 507 43

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Nigdzie w okolicy nie dochowało się tyle charakterystycznych budynków drewnianych, jak w rejonie Soboteckim.
 
 

Drobny rynek u św. Anny jest najpiękniejszym a najbardziej dochowanym zbiorem drewnianych budowli w Republice Czeskiej. Większość domków pochodzi z 18 wieku. We wszystkich domkach soboteckich na rynku były na parterze obok wejścia do domu małe sklepiki. Ciekawe jest, iż szczyty tych domków są bardzo prosto deskowane, aczkolwiek w okolicznych wioskach są w większości przypadków bogato zdobione.

Vesec u Sobotki został w 1995 roku ogłoszony wiejskim rezerwatem zabytkowym. Dochowała się tu czeska „okolnica” – zespół osiemnastu, w większości zrębowych budynków, które przedstawiają różne typy posiadłości.

Następne budynki zrębowe architektury soboteckiej możemy znaleźć w miejscowości Nepřívec, która leży na północ od Sobotki.

We wsi Stéblovice możemy podziwiać szereg pięknych chałup zrębowych, na przykład nr. 5, 6, 15, 21, 29 i inne. W najwyższym punkcie wsi stoi krzyż kamienny z 1864 roku zbudowany w naiwnym stylu ludowym. Stéblovice są położone 4 km na północny wschód od Sobotki.

Wioska Střehom jest położona na końcu malowniczej doliny potoku Plakánek, około 3 km na zachód od Sobotki. Dochowało się w niej kilka drewnianych chałup zrębowych. Dom nr. 3 pochodzi z 1802 roku a nr. 7 z roku 1799. W pobliżu wioski znajduje się staw Buškovski z zabudowaniami byłego młyna Buškovskiego.

 

Nawiązujące artykuły

Humprecht, autor: Hana Ledabylová

 

Nawigacja

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load