ENDERUPLNL

Křížová cesta ve Frýdlantu

Jizerské hory

Frýdlant, 464 01

Telefon:+420 488 886 603
+420 488 886 604
E-mail:mic@mesto-frydlant.cz
Web:www.mesto-frydlant.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Křížová cesta, která byla vybudována již v roce 1737, byla roku 2017 obnovena. Tvoří ji čtrnáct zastavení, Boží hrob, studánka a poustevna.
 
 

Historie křížové cesty:
Křížové cesty začali vytvářet křesťané k připomenutí si poslední cesty Ježíše Krista a své zbožnosti. Tradice navázala na poutě do Jeruzaléma, kdy se poutníci zastavovali a modlili na místech Kristova utrpení.
Křížová cesta na Křížovém vrchu byla zřízena na přání tehdejšího frýdlantského děkana Magistra filosofie Johanna Friedricha Leubnera. Pozemek vhodný na výstavbu Křížové cesty věnovali frýdlantskému lidu Clam-Gallasové. Frýdlanští občané sami pomáhali s její výstavbou. Dokončena byla roku 1737. O sedm let později byl její vrcholový kříž s obrazem Nejsvětější Trojice vysvěcen Josefem Lichtnerem. Všech čtrnáct křížů k jednotlivým zastavením dodal Ignaz Arnold.

Křížová cesta v současnosti:
Křížový vrch, na kterém leží Křížová cesta je zároveň maloplošnou přírodní rezervací. Mimo jiné, zde totiž můžete najít rozkvétat například velmi ohroženou lilii zlatohlávek. Rozloha rezervace je 10,5 ha v nadmořské výšce 320-381 m nad mořem. Byla vyhlášena v roce 1996.

V roce 2017 byla křížová cesta na Křížovém vrchu díky česko-německému projektu "Paměť v krajině Trojmezí" obnovena. 12. května 2018 poté byla za účasti litoměřického biskupa, Mons. Mgr. Jana Baxanta slavnostně otevřena.

Návštěvníky vede po jednotlivých zastaveních chodníček z přírodních materiálů, všech 14 žulových zastavení zdobí smaltované obrázky zachycující poslední cestu Ježíše Krista, jeho ukřižování a vzkříšení. Smalty pocházejí z dílny uměleckého smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po trase jsou osazeny u tří vyhlídkových míst lavičky. Příjemná procházka po Křížovém vrchu návštěvníkům přinese mnohá zamyšlení.

Jak se na Křížovou cestu dostat?
Nejlepší způsob je, vydat se od vlakového nádraží ke kostelu Krista Spasitele a dále mírným kopcem vzhůru a přejít přes most železničního viaduktu. Dále se na rozcestí vydat doleva, po malé pěšince, která Vás zavede až na začátek Křížové cesty. Odtud Vás již ukazatele provedou celou cestou až k poslednímu zastavení.

Křížová cesta, autor: Město Frýdlant

Další historické památky: ostatní

Křížová cesta, autor: Město Frýdlant
Křížová cesta - vyhlídka, autor: Město Frýdlant
Křížová cesta, autor: Město Frýdlant
Křížová cesta, autor: Město Frýdlant
Křížová cesta, autor: Město Frýdlant
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load