ENDERUPLNL

Městské domy v Podhorské ulici v Jablonci nad Nisou

Jizerské hory

Jablonec nad Nisou, 466 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Městské domy odráží éru největšího hospodářského rozkvětu v 2. pol. 19. a v 1. pol. 20. století. Z této doby pochází většina architektonicky zajímavých budov v historizujících slozích, secesi a meziválečné moderně, které byly často sídlem bohatých exportérů.
 
 
V druhé pol. 19. století se Jablonci přezdívalo Rakouská Kalifornie. Jak z názvu vyplývá, tempo tehdejšího hospodářského růstu se podobalo americké Kalifornii a město odvádělo na daních do rakouské pokladny více, než tehdejší korunní země Dalmácie. Prudký hospodářský rozkvět se mimo jiné projevil právě na architektuře. Bohatí obchodníci si nechávali stavět reprezentativní sídla, která sloužila jako bydlení majitele firmy, často však byla zároveň kombinací reprezentativních i provozních prostor.
Mnoho dochovaných domů se nachází v Městské památkové zóně

Jednou z výrazných a významných ulic s velkou koncentrací činžovních, městských nebo exportních domů, je ulice Podhorská. Začíná pěší zónou u Mírového náměstí, protíná náměstí Dr. Farského a po 2 km končí v Jabloneckých Pasekách. Vydáte-li se po ní, nezapomeňte pohlédnout vzhůru. Budete překvapeni, kolik krásných domů a opravených fasád  denně míjíme bez povšimnutí. 
Na nároží ulic Podhorské a Jiráskovy stojí bývalá Česká eskomptní banka z r. 1924 od Maxe Kühna, postavená v neoklasicistním slohu. Je nepřehlédnutelnou součástí celého prostoru náměstí Dr. Farského. Hned vedle banky v Jiráskově ulici stojí méně nápadná, neorenesanční budova s prvky expresionismu, bývalý exportní dům C.A. Schmidt od architekta Oskara Baudische. Výstavba včetně přestaveb probíhala neuvěřitelných 97 let (1834 - 1931). Budova sice není součástí Podhorské ulice a na první pohled rozhodně nezaujme. Objekt je však označen za jeden z nejzajímavějších meziválečných modernistických objektů ve vnitřním městě. 
Další výraznou stavbou je  např. bývalý exportní dům Gebrüder Mahla z r. 1878 v Jungmannově ulici č.p. 497, vedle kostela Dr. Farského, donedávna známý jako Dům nábytku. Bratři Jakob a Heinrich Mahla se věnovali vývozu skleněné bižuterie a krystalerie a tovární výrobě skleněných knoflíků ve Smržovce. Jejich úspěch byl veliký, o čemž svědčí i skutečnost,že jejich exportní dům navštívil v r. 1906 císař František Josef I. 

Pokračujete-li Podhorskou ulicí dolů, po pravé ruce minete řadový činžovní dům č. p. 1800/20. Byl postaven v roce 1904 na základě projektu Emiliana Herbiga pro Thomase Erbena. Jedná se o kvalitní ukázku florální secese, jejíž bohatý dekor pokrývá celou fasádu. Dvorní průčelí je součástí tzv. jabloneckých mrakodrapů. Domy v Podhorské ulici

Další historické památky: historické budovy

 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load