ENDERUPLNL

Káčov

Český ráj

Sychrov
Mnichovo Hradiště, 295 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Geopark Český ráj

Výrazný zalesněný vrchol sopečného původu Káčov je vysoký 350 m a leží asi 3 km severně od Mnichova Hradiště, na okraji obce Sychrov. Z vrchu je pěkný výhled na okolní krajinu.
 
 

Ve třetihorách došlo k sopečnému výbuchu, při kterém žhavé lávy prorazily nadložní vrstvy.  Během věků byla povrchová část sopky erozí zničena a dnes je obnažena pouze přívodní část vulkánu – sopečný komín. Čedič má bizardní tvar a patří k morfologickým dominantám kraje. Působením žhavé čedičové lávy se přeměnila okolní hornina a vznikl tzv. kačovák - pískovec s natavenými zrnky křemene. Desetimetrový čedičový suk dal svým tvarem podnět ke vzniku zajímavých pověstí.

Rozhledové místo: Z kopce je krásná vyhlídka na Ještěd, Kozákov, Mužský i Krkonoše.

Vrch Káčov

Chráněný skalní útvar Káčov vznikl v třetihorách průnikem čedičové žíly křídovými sedimenty jílovců a pískovců. Kontakt hornin se žhavým magmatem přeměnil jílovce na porcelanit a z pískovce se vytvořil proslulý „káčovák“, totiž extrémně lehký a porézní pískovec, používaný hlavně na vodní stavby. Současnou podobu získal Káčov po těžbě čediče a káčováku. Výplň sopečného komína dnes tvoří bizarní skalku na vrcholu.
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load