ENDERUPLNL

Klokočské skály

Český ráj

Klokočí, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Geopark Český ráj

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami.
 
 

Plošina nad obcí Klokočí je zakončená strmým skalním čelem. Skalní stěna je asi 1600 m dlouhá, místy rozčleněná do izolovaných skalních věží a rozsedlin (Klokočské průchody). Ve vlastní skalní stěně vzniklo velké množství jeskynních dutin. Nejrozsáhlejší podzemní prostorou oblasti je jeskyně Postojná - Amerika v Zeleném dole, největší pseudokrasová jeskyně v Českém ráji, která byla osídlena již lidem lužické kultury.

Ze skalní stěny jsou krásné rozhledy na severní a jihovýchodní část Českého ráje. Na jihovýchodní části Klokočských skal leží zřícenina hradu Rotštejn.

Klokočské skály, zřícenina hradu Rotštejn

Klokočské skály jsou součástí pískovcové kry, která na západě spadá do údolí Jizery ze severovýchodu je ohraničena vysokou skalní hranou a od jihu tokem Stebénky, který pískovce prořízl podél zlomu. Pískovcová kra je ukloněná, takže ji označujeme jako kuestu. Vlastní Klokočské skály jsou na její severozápadní hraně, kolem zříceniny Rotštejna a v Zeleném dolu. Klokočské skály nesou zajímavé záznamy namáhání během horotvorných procesů a vynikají bohatstvím povrchových tvarů i jeskyněmi.
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load