ENDERUPLNL

Kozákov

Český ráj

Chuchelna, 513 01

Telefon:+420 481 622 702
GSM:+420 602 151 967
E-mail:obec@chuchelna.cz
Web:www.kozakov.cz
www.chuchelna.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místoGeopark Český ráj

Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší. Je opředen pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí.
 
 

Z vrcholu Kozákova je překrásný pohled na celý Český ráj, Horní Pojizeří, Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Lužické hory, České středohoří i Orlické hory. Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna, která návštěvníkům umožňuje nádherný kruhový výhled. Za krásného počasí lze odtud vidět až na čtvrtinu Čech.

Vrchol Kozákova je významnou křižovatkou cest a stezek, směřuje sem deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje. Je také výchozím bodem naučné stezky Kozákov směřující na Drábovnu do Měsíčního údolí a končící u studánky Radostná.

Na jižním svahu hory se nachází proslulá studánka Radostná, na severozápadním svahu pak pískovcová kra drábovna. Na severu směrem k Hamštejnu leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec - kamenářské dílny z mladší doby kamenné. Přístup na 744 m vysoký vrchol Kozákova je po červeně značené turistické Riegrově cestě z Bačova.

Na Kozákově jsou také výborné podmínky pro paraglidisty. V nadmořské výšce 744 m n.m. se na vrcholu kopce nacházejí celkem tři startovací plochy (západ, jih a sever). Dvě z nich mají únikový prostor pro případ nepřeletění stromů.

V zimním období je za příznivých sněhových nabídek Kozákov také cílem lyžařů. Na severním svahu hory je v provozu lyžařský vlek s výstupní stanicí na dohled od turistické chaty.

Vrch Kozákov

Nejvyšší vrchol Českého ráje je nejmladší sopkou v regionu – naposledy byla činná před 5 miliony let. Z kráteru v prostoru vrcholu vytékaly lávové proudy, v nichž jsou dnes činné lomy na čedič. U turistické stezky k Radostné studánce se nacházejí pozůstatky sopečného kuželu – skalky. Kozákov byl však sopkou již před 270 miliony let a z vyvřelin tohoto stáří se stalo známé naleziště drahých kamenů (různých odrůd křemene), jako jsou např. ametysty, acháty, jaspisy ad.

Související články

 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load