ENDERUPLNL

Údolí Jizery - Riegrova stezka

Český ráj

semily

Telefon:+420 481 624 721
E-mail:info@semily.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Geopark Český ráj

Přijměte pozvání na procházku jedním z nejkrásnějších koutů našeho regionu. Řeka Jizera vytváří nedaleko Semil kaňonovité údolí, zpřístupněné Riegrovou stezkou. K nejkrásnějším místům stezky patří vstupní skalní brána u Bítouchova, kterou turisté překonají po 80 m dlouhé visuté lávce nad hladinou řeky.
 
 

V blízkosti nejvýše položeného bodu na stezce vznikla Böhmova vyhlídka odkud se otevírá pohled do kaňonu a na Krkavčí vyhlídku na protějším břehu. U Böhmovy vyhlídky se nachází tzv. pěšorest - zastřešené místo které slouží turistům k posezení a odpočinku. Riegrova stezka končí v Podspálově na soutoku Jizery a Kamenice. Zde se můžete občerstvit v hotelové restauraci a rozmyslet si, kam budou dále pokračovat vaše kroky - do sklářského města Železný Brod, do Bozkova k dolomitovým jeskyním, Palackého stezkou k zříceninám hradu Návarov, nebo zpět po horní hraně údolí (tzv. Kamenického stezkou) zpět do Semil.

Tipy na ubytování v regionu Český ráj najdete zde.

11.4.2008

Údolí Jizery u Semil a Bítouchova – Riegrova stezka

Až 100 metrů hluboký a 2 km dlouhý kaňon vytvořila řeka Jizera v přeměněných horninách sopečného původu. Ve vyšších polohách vystupují pevnější horniny ve skalní hřebeny, jakým je např. mohutná Krkavčí skála. Zajímavostí na druhém břehu řeky je čedičový sopouch Myší skály. Řečiště Jizery místy vyplňují balvany, ve kterých se vytvořily tzv. obří hrnce. Vstup na stezku od Semil je tvořen bítouchovskou žulou aneb metagranitem, což je přesnější a správné označení. Jedná se o žulu přeměněnou tlakem, díky kterému byla vyzdvižena z několikakilometrové hloubky, ve které vznikla. Stáří horniny bylo určeno na 540 milionů let, jedná se tedy o nejstarší horninu v regionu Českého ráje. Vede po ní ferrata i turistická galerie nad hladinou řeky.
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load