ENDERUPLNL

Letecké muzeum Metoděje Vlacha má nový exponát

Český ráj

Ve čtvrtek 10. září proběhl na letišti v Mladé Boleslavi křest repliky historického letounu Zlín XII. Dvoumístný jednomotorový samonosný dolnoplošník s pevným záďovým podvozkem s otevřenými nebo uzavřenými prostory osádky sloužil před druhou světovou válkou především k výcviku v pilotních školách. Stavba repliky byla financována mladoboleslavským klubem přátel historického létání – Historical Flying Club a Ing. Petr Tax ji v Praze zahájil již v prosinci 2017.
 
 

Při práci se částečně vycházelo i z původních technických podkladů z poloviny třicátých let minulého století.První zkušební let proběhl již v neděli 16. srpna, letadlo tehdy i nyní pilotoval Petr Handlík. Křestu byli přítomni Dr. Michael Oeljeklaus ze ŠKODA AUTO, Ing. Vladimír Handlík, předseda správní rady nadačního fondu Letadlo Metoda Vlacha a náměstek primátora Robin Povšík.

Po křestu předvedl Petr Handlík v praktické ukázce letecké možnosti stroje. Vladimír Handlík poděkoval všem, kteří se podíleli na dokončení letadla, především Ing. Emilu Přádnému, který v minulosti působil jako zkušební pilot v Aero Vodochody a Let Kunovice a na konstrukci letounu se podílel jako odborný poradce. Po představení repliky proběhly ukázkové lety i dalších exponátů boleslavského muzea.


 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load