ENDERUPLNL

Sedmihorské prameny

Český ráj

V blízkosti Lázní Sedmihorky vyvěrá řada pramenů, které byly v minulosti využívány pro léčebné procedury.
 
 

Voda prosakující pískovci narazí na nepropustnou vrstvu tvořenou jíly, které leží v podloží. Proto na svazích údolí zaříznutých až do této úrovně vzniká řada pramenů. Nejvýše položeným je pramen Kořenského. Ten jediný je přesně v místě výchozu jílů. Ty jsou totiž náchylné ke vzniku sesuvů, což je i případ zdejší lokality. Zbylé prameny jsou proto o něco níž. Teplota pramenů je 8,5 °C.

Bývalé lázně Sedmihorky, nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách, byly založeny v letech 1839-1841 turnovským lékařem Antonínem Vincencem Šlechtou, který byl velkým zastáncem vodoléčebných metod Vincenze Priessnitze. Místo pro lázně bylo vybráno především kvůli výskytu velkého počtu lesních pramenů. Hlavním léčebným prostředkem byla chladná pramenitá voda využívaná formou omývání, zábalů a lázní v kombinaci s potními kůrami a s popíjením pramenité vody.
Zdrojem vody bylo tehdy šestnáct blízkých pramenů. Ne všechny se však zachovaly a ne všechny je možné dnes spatřit.

Hned nad areálem lázní byly podchyceny 2 prameny – Jánský a Elizabetin , které jsou potrubím odváděny přímo do areálu lázní. V závěru údolí je jímán zřejmě nejvydatnější sedmihorský pramen Sedmihorka (Aloisův pramen). Na tomto místě je dnes vybudováno prameniště napájející vodojem veřejného vodovodu pro Sedmihorky a autokemp.

Prameny mezi areálem lázní a penzionem v Podháji byly v minulosti spojeny Pramenní cestou, která je dnes součástí modře značené Angrovy stezky. Zároveň tudy prochází Naučná stezka Hruboskalsko a Lesní dětská naučná stezka Sedmihorky.

Na Pramenní cestě se nachází tyto prameny:
Barbořin pramen - Barbořin pramen byl upraven v roce 1852 a má stejný pramenný zdroj jako Antonínův pramen. Své jméno má po manželce zakladatele lázní, doktora Antonína Šlechty.
Antonínův pramen - Pramen nese jméno po zakladateli lázní Sedmihorky doktoru Antonínu Šlechtovi. V roce 1839 se u tohoto pramene doktor Šlechta dohodl s majitelem panství na založení lázní.
Josefův pramen - U pramene s pitnou vodou se nachází dřevěná skulptura.
Mariin pramen
Felixův pramen - tento pramen je podchycen pro vodovod a lázně Sedmihorky.
Kořenského pramen (původně Vilém Vojtěchův)
–v roce 1928 přejmenován u příležitosti 80. narozenin cestovatele a častého hosta Sedmihorek Josefa Kořenského.
Jitčin pramen
– v roce 2003 upraven po pádu stromu další pramen.

Již zaniklé prameny: Pramen Karla Ferdinanda, Hermínin (Husův) pramen.


 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load