ENDERUPLNL

Filmové Maloskalsko

Český ráj

Malebná krajina Maloskalska je jako stvořená pro filmaře. Nezapomenutelné kulisy Vranovského hřebene, řeka Jizera i tajuplný hrad Frýdštejn lákají k výletům po stopách dětských filmů i pohádek.
 
 

Hrad Frýdštejn

Nezapomenutelná čarodějnice (Helena Růžičková) a její dcera Čerňava (Yveta Blanarovičová) vládnou v pohádce O létajícím ševci a princezně Jasněnce na hradě Frýdštejně, kují zde pikle proti princezně Jasněnce (Michaela Kuklová), chytrému ševci Jírovi (Jan Potměšil) i krásné Sluneční paní (Venuše Humhey), které si dokonce dovolí upéct zlatého kohouta, budícího slunce. A když král rozhodne ve prospěch Sluneční paní, kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice i s hubatou dcerou Černavou předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Králi se to sice pranic nelíbí, ale proti lásce nic nezmůže…

Malá Skála

Artuš, Merlin a Prchlíci – filmová komedie plná psů, dětí, svérázné rodiny Prchlíků i popletené babičky. A vzhledem k tomu, že režisérka Věra Plívová – Šimková pochází z  regionu, není se čemu divit, že i ve filmu se tato místa objeví. Vzpomínáte na slavnou neckyádu u obce Klokočí? Ta se konala na řece Jizeře na Malé Skále. Do boje s nadváhou se pustí pivovarník Sládek, osamělý pojišťovák Jaroslav, paní Růženka, operní pěvkyně Maruška, zvukař Čudla, ředitel velkého podniku Havránek a zamilovaná Lucinka ve filmu Sedm hladových. Podaří se jim to v ústavu (zámek Malá Skála) pod vedením primáře, štíhlé sestřičky Kristýnky a hlavně správce Ducháčka, který si v ústavu zavedl výnosnou živnost, když za přemrštěné ceny tajně prodává pacientům jídlo?

Dlaskův statek

Pamatujete na pohádku, jejíž jméno nejde pomalu ani vyslovit? Ano, Rumplcimprcampr! Pohádkové království – Velký Titěrákov je sice na zámku Frýdlant, ale krásná, avšak chudá kozopaska Božidara (Andrea Elsnerová), kterou má rád princ Hubert (Ivan Hora), bydlí na statku. A to není statek ledajaký! Scény filmu se natáčely na Dlaskově statku u Dolánek, který je ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Dlaskův statek si zahrál i v dalších filmech jako je Muzikantská Liduška, Zvon jménem Lukáš a Jára Cimrman, ležící, spící.


 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load