ENDERUPLNL

Pohádkové Hruboskalsko

Český ráj

Skalní kulisy, malebné hrady a zámky, vyhlídky do daleka. Takové je pohádkové Hruboskalsko, které učarovalo nejednomu filmaři.
 
 

Hrad Valdštejn

„Ba – jaja“. Právě tak na vše odpovídá mladý princ (Ivan Palúch). Na radu svého koně si zaváže jedno oko, předstírá němotu, vstoupí do služeb zámeckého zahradníka a zamiluje se do princezny Slavěny (Magda Vašáryová). Hrad Valdštejn je vidět v pohádce ve chvíli, kdy v kočáře vezou princeznu k drakovi a projíždí pod kamenným mostem. Stejný kamenný most a vstup do hradu je vidět v pohádce Anička s lískovými oříšky, kdy Anička se svou sestrou přichází do služby ke králi Štěpánovi. Kulisy hradu byly použity i v pohádkovém seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek. Na Valdštejně se natáčela scéna svatby Xenie a Fantomase, a to v biliárovém sále v konírně. Natáčelo se i pod konírnou, kde svatební hosté čekají na příjezd Fantomase.

Kopicův statek

Malebný Kopicův statek posloužil filmařům hned v několika pohádkách a filmech. Pamatujete na scénu z pohádky Princ a večernice, kdy je princ Velen „ožebračen“ na dvoře hostince kumpány, kteří jsou ve skutečnosti ale jeho „převlečení“ švagři? Tak to je přesně zde. Podobnou scénu okusil i princ v pohádce Bajaja, jemu se však podařilo z boje proti podlému černému rytíři pomocí mluvícího koně uprchnout. A do třetice všeho pohádkového se statek objevuje v pohádce Nesmrtelná teta, a to jako kulisa venkovské zábavy, na kterou přijde ještě „hloupý“ Matěj v podání Filipa Blažka.

Zámek Hrubá Skála

Princezna Slavěna (Magda Vašáryová) z pohádky Bajaja žije se svým otcem na zámku Hrubá Skála. Na nádvoří zámku se odehrávají scény námluv princů, rytířský souboj i odsud odjíždí princezna k drakovi. Scény, kde princ rozmlouvá s koněm, se natáčely u Adamova lože, nedaleko zámku Hrubá Skála.

Skautská skála

„Já si připadám jako v pohádce. Proč jako, podívej se na tu krásu. Nikde nikdo. Jen slunce, skály, Dračí zub a my dva.“ Takové štěstí prožívá malý Vašek (Tomáš Holý) a Luboš (František Němec) ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Teda jen do chvíle, než zmerčí pod skálou mámu (Jana Preissová).  Dračí zub je ve skutečnosti Skautská skála, která leží na žluté turistické trase vedoucí z Hrubé Skály.


 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load