ENDERUPLNL

Železniční tunely na trase 030 v úseku Semily - Turnov

Český ráj

Semily, 513 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Geopark Český ráj

Na trati mezi Pardubicemi a Libercem bylo v 19. století vytvořeno několik tunelů - Říkovské tunely, Líšenský a Rakouský tunel.
 
 

Říkovské železniční tunely
Devatenácté století bylo stoletím rozkvětu železnic a právě tehdy vznikla i trať v úseku Pardubice a Liberec. První plány stavby této tratě byly navrženy již roku 1840 avšak samotná stavba byla zahájena až o 16 let později. Roku 1859 byla trať dokončena a dne 1.5.1859 dorazil do Liberce první slavnostní vlak, čímž se zahájila pravidelná železniční doprava mezi Pardubicemi a Libercem.

Neobtížnější při stavbě této trati byl úsek ze Semil do Liberce a to především část tratě, která vede podél Jizery (z Bítouchova do Podspálova). Nachází se zde strmé sklaní stěny, které tvoří kaňon řeky Jizery. Velmi obtížný terén vedl k navržení čtyř tunelů v celkové délce 743 metrů. Pro své zkušenosti s prací na tunelech byli přizváni ke stavbě Italové. První tunel byl dokončený již roku 1857 a poslední čtvrtý o necelé dva roky později v roce 1859.

Říkovské železniční tunely I – IV, z nichž jeden prochází pod via ferratou Vodní bránou a další pod Krkavčí skálou, jsou určené pouze pro cestující vlakem a pěším je přísně zakázáno jejich využívání. V současné době má trať z Pardubic do Liberce označení 030.

Líšenský tunel
Tunel se také nachází na trati 030 Pardubice - Liberec. Stejně jako Říkovský tunel IV byl i tento tunel dokončen roku 1859. Tunel protíná ostroh, který vytvořila řeka Jizera a nachází se mezi Železným Brodem a Líšným. Jeho délka je více jak 423 metrů. Původně zde měly vést dvě koleje, avšak na to nebyly finanční prostředky, a proto je zde pouze jedna kolej.

Rakouský tunel
Tunel dlouhý 211 m se nachází v úseku mezi dopravními body Malá Skála a Dolánky u Turnova.

Říkovské tunely

Tunely se jmenují podle části Semil - Řeky. První je proražen bítouchovskou žulou - metagranitem, zbylé tři po proudu pak velmi tvrdými metamorfovanými bazickými vyvřelinami, především zelenými břidlicemi.
Rakouský tunel

Technické památky: památky spojené s železnicí

Říkovský tunel, autor: Milan Drahoňovský
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load