ENDERUPLNL

Zřícenina hradu Návarov

Český ráj

Jílové u Držkova, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Geopark Český ráj

Na soutoku řeky Kamenice a potoka Zlatník se na skalním ostrohu vypínají zbytky kdysi téměř nedobytného hradu Návarov.
 
 

Hrad byl založen ve druhé polovině 14. století, pro nedostatek pramenných podkladů však nelze jednoznačně určit zakladatele. Za vlády Jiřího z Poděbrad se krátce dostal do jeho majetku. Roku 1469 byl, již jako majetek rodu Zajíců z Házmburka, obležen a dobyt královskými vojsky. Dalšího, tentokrát švédského obležení, se pak hrad dočkal koncem třicetileté války. Skutečnost, že vítězní Švédové z obsazeného Návarova v okolí působili značné škody, vedla císaře Ferdinanda III. k rozhodnutí hrad opět dobýt a rozbořit. K tomu došlo v roce 1644.

I když historie Návarova jako opevněného sídla skončila, nastaly velké pohyby ve vlastnických vztazích. Držiteli panství se postupně stali příslušníci významných rodů Smiřických, Valdštejnů a Lamottů. Chátrající objekt posloužil jako zdroj materiálu pro stavbu barokního zámku.

Hrad má dosud patrné obdélné jádro patrně se dvěma složitějšími stavbami, které jsou v předhradí odděleny dvěma příkopy. Čelo předhradí opevňuje štítová zeď se dvěma polookrouhlými baštami.

Údolí Kamenice a zříceniny hradu Návarov jsou zpřístupněny červeně značenou Palackého stezkou vedoucí z Podspálova do Tanvaldu.

Poloha: 7 km SV od Železného Brodu, nedaleko Jílového u Držkova.

Hrad je volně přístupný.

Návarov

Zřícenina hradu na ostrohu mezi řekou Kamenicí a potokem Zlatníkem tvořeným výchozy zelených břidlic. Tyto metamorfované horniny jsou tvořeny přeměněnými produkty podmořského bazického vulkanismu, který zde probíhal před více než 400 miliony let. Místy jsou v okolí zachovány polštářové lávy.
, autor: Milan Drahoňovský

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

, autor: Milan Drahoňovský
, autor: Milan Drahoňovský
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load