ENDERUPLNL

Vyhlídky v Besedických skalách

Český ráj

Koberovy, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

V severní části Českého ráje leží oblast Maloskalsko. Jeho středem jsou skály mezi obcemi Malá Skála a Besedice. Na zhruba půlkilometrovém úseku jsou vzájemně propojeny lokality Skalní bludiště a Chléviště.
 
 

Skalní bludiště ukrývá ve svých stěnách např. svatyni Kalich. Je to oltář vytesaný v pískovci s letopočtem 1634. Tehdy zde konali tajné bohoslužby čeští bratři v době protireformace. Nedaleko je pomník odboje a spousty slují a vyhlídek.

Na severní části skalního bludiště navazuje část s místním pojmenováním Chléviště. Název vznikl podle toho, že sem v neklidných dobách válek, schovávali místní lidé dobytek. Na západních stěnách je několik vyhlídek jako např. Horákova, Zátiší, Kde domov můj, Hořákova či Kinského. Z nich je nádherný pohled na údolí řeky Jizery. Spatřit se dá i V spousty skal s názvy jako Želva, Lední medvěd, Hroch... Nejvyšším bodem je severní Sokol s 562 m n.m..

 Jedna ze zdejších slují byla pojmenována po emigrantovi Václavu Sadovském ze Sloupna, který při útěku v době třicetileté války zde ztratil svoje klenoty. Nalezený poklad je dnes uložen v turnovském muzeu. Tato sluj sloužila v minulosti jako symbolická modlitebna Jednoty bratrské.

Sokol
Vrch Sokola na severu plošiny je tvořen vyvřelým čedičem a stuťovým polem s malou skalkou, ze které je pěkný výhled na protější Suché skály. V blízkosti vrcholu stojí dvě osamocené pískovcové skály, jedna s reliéfem M. Tyrše.

Vysoká skála
Z vyhlídky Vysoká skála nad Besedicemi je částečný výhled na Klokočské skály a směrem na Trosky.

 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load