ENDERUPLNL

Přes Dračí vrch k přehradě Fojtka

Jizerské hory

Web:www.jizerky.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Ideální trasa pro odpolední výlet s krásným výhledem na Liberec.
 
 

Krásná Studánka, železniční zastávka – Radčice – Kateřinky, horní rozcestí (3,5 km) – rozcestí Pod Dračím vrchem – Dračí vrch (4,5 km) – Fojtka, tisy (5,3 km) – naučná stezka Fojtecké tisy – Fojtka, dolní rozcestí (6,3 km) – vodní nádrž Fojtka (7 km) – Mníšek, žst. (celkem 9 km, 3 hod.)

Náš výlet začíná u železniční zastávky Krásná Studánka. Po zelené značce míříme přes Radčice do Kateřinek k Dračímu vrchu (675 m.n.m.). Po 3,5 km dojdeme na rozcestí, kde se připojí modrá značka. Společně jdeme ještě asi 0,5 km a dojdeme na rozcestí Pod Dračím vrchem. U lesní školky zelená značka stoupá k Dračímu vrchu. Skalka byla zpřístupněna v roce 1902 libereckým německým horským spolkem. Do skalky bylo vytesáno 70 schodů a osazeno zábradlím. Na vrcholu se nachází skalní vyhlídka, ze které je téměř kruhový výhled do okolí. K Dračímu vrchu se též váže pověst.

Dle pověsti se ve skalách usadil mohutný drak, který musel mít vždy na svátek čarodějnic lidskou oběť. Svobodné dívky z okolí mu každý rok posílaly lístky se jmény. Lístky byly dány do obětní mísy (prohlubně) na vrcholu skály. Drak je pak rozfoukal a jen jeden jediný lístek zůstal jakoby tajemnou mocí přikovaný ke kameni. Jednou tato volba padla na děvče z blízké hájenky, která marně čekala na návrat svého ženicha z daleké cesty. Když už stoupala k Dračímu vrchu, její milý se vrátil, těsně před skalkou ji předběhl a jediným šípem draka zabil.

Pod Dračím vrchem vede naučná stezka Fojtecké tisy. Je dlouhá jen několik set metrů a nalezneme na ní 5 informačních tabulí. Vede přírodní památkou Pod Dračím vrchem, kde se nachází velké množství tisů červených. Stáří nejstarších tisů se odhaduje na 400 let. Stezka je pouze pro pěší a vzhledem k tomu, že není fyzicky náročná, je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Po zelené značce dále pokračujeme směrem k obci Fojtka, kde cca po 1 km odbočíme na neznačenou silnici, vedoucí do obce. Cestou dojdeme k vodnímu dílu – k přehradě Fojtka. Byla zbudována v letech 1904-1905 jako ochrana před povodněmi. Slouží dodnes a je s oblibou využívána i k rekreaci. Nedávno zde byla postavena i sezónní příjemná restaurace, kde se můžeme občerstvit nejen zlatavým mokem, ale i tradiční sezonní kuchyní. U 11 m vysoké a 146 m dlouhé hráze se nachází pamětní tabule věnovaná německému básníku Friedrichu Schillerovi.

Pokračujeme dále, až dojdeme k železničnímu přejezdu, kde narazíme na žlutou značku, po které dorazíme do železniční zastávky Mníšek u Liberce, odkud nás vlak pohodlně doveze zpět do Liberce.

NĚCO NAVÍC:

Městském informačním centru v Liberci lze zakoupit turistickou vizitku Dračí vrch č. 1220.

V srdci Bukovce se probudila víla Izerína a otevřela svůj poklad dětem. To, které projde 8 tajemných míst Jizerských hor, dostane Izerínin penízek. A právě Dračí vrch je jedním z těchto míst. Najdete ho? 

Příloha

 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load