ENDERUPLNL

Ze Sobotky kolem Prachova

Český ráj

náměstí Míru
Sobotka, 507 43

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Středně náročný výlet ze Sobotky do Jičína přes Prachovské skály. Možnost návratu: z Jičína do Sobotky busem
 
 

Sobotka, vlak – Stéblovice (po zelené – 3,5 km ) – Podhůra (po zelené – 4,8 km ) – Mladějov, vlak (nezn. silnice – 6,5 km) – Pařez (po zelené, po červené – 11 km ) – Na Stájích (po červené – 11,9 km) – Parkotel Skalní město (po zelené – 12,9 km) – Prachov (po žluté – 14,5 km) – Přivýšina (po zelené – 15,3 km) – Brada (po zelené, po modré – 16,2 km) – Kbelnice (po modré – 18,4 km) – Jičín (po modré – 21,2 km) 

https://mapy.cz/s/fakahusobo

Sobotka 

Malebné městečko Sobotka je významným turistickým centrem s významnou historií a kulturní tradicí. Ve městě se nachází množství historických staveb nejen lidové architektury (Šolcův statek, Gansův dům ad.), ale i klasicistních a funkcionalistických. Na náměstí stojí rodný dům a Muzeum Fráni Šrámka, kde dnes sídlí informační centrum. Za návštěvu stojí i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny z konce 16. století. Od roku 1991 je v Sobotce umístěna skulptura Dům pod půlměsícem (La casa sotto la luna) italského umělce Claudia Parmiggianiho, která je součástí jeho širšího projektu tvořeného dalšími třemi stavbami ve Francii, Itálii a Egyptě. Na okraji města, směrem k hradu Kost, leží sobotecký hřbitov s hroby významných soboteckých rodáků, například básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku stojí lovecký zámek Humprecht. Pod zámkem najdete městské koupaliště a kemp. Ve městě je možnost ubytování, stravování i nákupů. Na začátku července se v Sobotce koná festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka, v druhé polovině srpna pak Sobotecký jarmark a festival řemesel.

Pařez

Na samém okraji Prachovských skal můžete najít pozůstatky skalního hradu Pařez, z něhož se dochovalo několik ve skále vytesaných světniček a nevelké fragmenty vnějšího zdiva. O hradu se dochovalo jen minimum historicky doložených zpráv a předpokládá se, že zanikl již v husitských válkách. Objekt je volně přístupný.

Prachov 

Obec Prachov se nachází v místech osídlených již v mladší době kamenné. Je výchozím bodem pro výlety do Prachovských skal, disponuje parkovišti a občerstvením. V Prachově najdete Muzeum přírody Český ráj a sezónní infocentrum. Nachází se v ní také několik pomníků z prusko-rakouské války.

Brada

Vrch Brada nedaleko Prachovských skal je místem dalekého rozhledu. Na památku prusko-rakouské války v roce 1866 byl v roce 1891 na vrcholové plošině vztyčen kříž se sochami patronů této bitvy, sv. Petra a sv. Pavla. Pod vrchem ve vsi stojí gotický kostel a dřevěná zvonice. Možnost občerstvení.

Rumcajsova jeskyně

V lese nedaleko hradu Brada u Jičína se nachází jeskyně, ve které bydlí loupežník Rumcajs se svou rodinou. Málokdo má to štěstí, aby je zastihl doma, i když i to se občas může stát, ale nahlédnout do jejich příbytku je možné kdykoliv. Jeskyně se nachází na Rumcajsově stezce, která vede z Jičína, ale dojdete k ní i z Prachova přes Prachovské skály a kopec Přivýšinu nebo z pod úpatí kopce Brada.

Jičín 

Město Jičín dosáhlo svého největšího historického rozmachu za Albrechta z Valdštejna, který z něj učinil centrum svého panství. Město si zachovalo historický ráz a je součástí evropsky ojedinělé barokní krajinné kompozice. Historické náměstí je ze všech stran lemované podloubím.

Dnes je Jičín městskou památkovou rezervací, ve které najdeme řadu historických památek, především barokní Valdštejnův zámek. V současnosti se v něm nachází muzeum a informační centrum. Zámek je propojený krytým schodištěm s kostelem sv. Jakuba Většího. Dominantu centra tvoří historická Valdická brána, ze které se nabízí krásná vyhlídka do okolí. Na opačné straně náměstí pak stojí kostel sv. Ignáce, a to v těsné blízkosti další valdštejnské památky – jezuitské koleje. V roce 2020 bylo na náměstí otevřeno nové Valdštejnovo muzeum a mincovna, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet ražbu mincí.

Jičín je neodmyslitelně spjat s pohádkovou postavou loupežníka Rumcajse, který žil v nedalekém lese Řáholci. Navštívit lze Rumcajsovu ševcovnu, Rumcajsův svět Radka Pilaře či se vydat po Rumcajsově a Cipískově stezce. Přímo v Jičíně je možno osvěžit se na zrekonstruovaném koupališti Kníže. Ve městě se nachází řada restaurací, kaváren, hotely, penziony, obchody a další služby. Během turistické sezony je ve městě připravena řada zajímavých turistických programů, např. oblíbené prodloužené víkendy či komentované prohlídky.

Související články

 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load