ENDERUPLNL

Ze Železnice na Bradlec

Český ráj

Náměstí Svobody
Železnice, 507 13

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Nenáročný výlet vedoucí z Železnice ke zřícenině Bradlec a zpět.
 
 

Železnice – Bradlec (po modré – 4 km) – Bradlecká Lhota (po zelené – 6,2 km) – Kamenec (po zelené – 7,5 km) – Železnice (po červené – 9,1 km)

https://mapy.cz/s/curezupeko

Železnice

Městečko Železnice leží v malebné zvlněné krajině pod kopcem Železný. Archeologické nálezy zde dokládají existenci prehistorického železářství, od něhož byly oba názvy odvozeny. Klasicistní a empírové jádro obce bylo v roce 1990 prohlášeno městskou památkovou zónou.

V okolí se také nacházejí rašeliniště, díky kterým zde byly v roce 1904 založeny lázně. S dobrými výsledky se tu až do druhé poloviny 20. století léčila dětská obrna a stavy po úrazech mozku.

Městské Vlastivědné muzeum nabízí především národopisné a archeologické expozice a jeho součástí je i původní kupecký krám – obchod koloniálním zbožím s původním zařízením a také roubená chalupa z roku 1789, která je typickou ukázkou bydlení prostých lidí v malých městech. Zajímavá je také expozice obrazů Františka Kavána.

Na okraji města lze navštívit kompletně zařízený a funkční válcový mlýn, zvaný Prášilův, a připomenout si tak řemeslný fortel našich předků.

Železnice je rodištěm spisovatele Stanislava Rudolfa. Nabízí možnost nákupu potravin, ubytování a občerstvení v kavárně a vinici Café Terasy.

Zřícenina hradu Bradlec

Hrad Bradlec pochází ze 13. století. Byl postaven na čedičovém vrchu vulkanického původu (557 m) a poskytoval výbornou ochranu před útočníky. Dnes se na zalesněném vrchu nacházejí pouze zbytky zdiva brány, paláce a půlkruhové věže.

Bradlecká Lhota

V Bradlecké Lhotě stojí sousoší Korunování Panny Marie z roku 1850. Jejím autorem je Jan Zeman ze Žernova.

 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load