ENDERUPLNL

Mnichovohradišťské okruhy

Český ráj

Nenáročné výlety v okolí Mnichova Hradiště mají délku 24 a 35 km. Kratší z nich vede přes Valečov a Veselou. Druhý z nich vás zavede do Kláštera Hradiště nad Jizerou.
 
 

Okruh č. 1

Mnichovo Hradiště – Sychrov (cyklo modrá místní – 3,2 km) – Březina (cyklo modrá místní – 7,7 km) – Valečov parkoviště (cyklo modrá místní – 12,9 km) – Lhotice  (cyklo červená místní – 16,2 km) – Mnichovo Hradiště (cyklo červená místní – 23,6 km)

Okruh č. 2

Mnichovo Hradiště – Klášter Hradiště nad Jizerou (17B GWJ – 3 km) – Mukařov, Borovice (241 – 8,1 km) – Horní Rokytá (nezn. 15,6 km) – Dolní Rokytá (nezn. 20,2 km) – Dolní Krupá (nezn. 21,4 km) – Bílý kříž (nezn. 24,9 km) – Klokočka (zelená pěší – 27,9 km) Klášter Hradiště nad Jizerou (241 – 32,1 km) - Mnichovo Hradiště (17B GWJ – 34,8  km)


BŘEZINA nad Jizerou

Obec Březina se nachází na levém břehu řeky Jizery a poprvé je zmiňována už v roce 1225. Zajímavý je gotický kostel sv. Vavřince z přelomu 13. a 14. století, který byl v 16. století renesančně přestavěn. Vedle stojící bedněná zvonice s renesančním epitafem je z roku 1654. Roubená barokní fara s mansardovou střechou pochází z 18. století. U sousedního rybníka Žabakor najdeme žárové pohřebiště lidu popelnicových polí ze 7. až 5. století před naším letopočtem.

Dneboh-Kavčina

V červnu roku 1928 došlo ve svahu nad obcí Dneboh k sesuvu půdy, při kterém bylo zničeno jedenáct usedlostí. Ještě dnes tu stojí němí pamětníci pohromy – stromy, které rostou šikmo. V obci Dneboh je vyhlídková věž a možnost občerstvení.

Obec s několika malebnými statky je křižovatkou turistických cest a také výchozím bodem k Drábským světničkám a na vrch Mužský. Zelená značka míří přes Loukov a Loukovec k Mohelnici nad Jizerou a dále do Mnichova Hradiště. Žlutá značka vás přivede ke Studenému průchodu.


DOLNÍ KRUPÁ

Obec liniového typu s mnoha zachovalými empírovými statky. Půvabný komplex tvoří barokní kostel sv. Václava z 18. století s patrovou roubenou farou z roku 1785 zastřešenou elegantní mansardovou střechou a zděná zvonice s roubeným patrem z roku 1751, která se nachází na návrší asi 100 metrů nad kostelem. 

HORNÍ BUKOVINA

Obec je úzce spjata s vévodou Albrechtem z Valdštejna, který ji vlastnil od roku 1622. V červenci roku 1936 bylo slavnostně otevřeno místní koupaliště, které si obec postavila z vlastních peněz za velkého nadšení i finanční pomoci místních občanů. V současné době je pokládáno bukovinské koupaliště za jedno z nejhezčích v okolí, protože leží v klidné lesnaté krajině údolí potoka.

KÁČOV

Výrazný zalesněný vrchol sopečného původu Káčov je vysoký 350 metrů. Během věků byla povrchová část sopky erozí zničena a dnes je obnažena pouze přívodní část vulkánu – sopečný komín. Čedič má bizarní tvar a patří k morfologickým dominantám kraje. Z vrchu je krásná vyhlídka na Ještěd, Kozákov, Mužský i Krkonoše.

KLÁŠTER HRADIŠTĚ NAD JIZEROU

První písemné zmínky o obci jsou spjaty s existencí zdejšího významného cisterciáckého kláštera. Ten zde vznikl již kolem poloviny 12. století, zřejmě jako jeden z prvních cisterciáckých klášterů v Čechách. Zakladateli kláštera byli členové mocného rodu Markvarticů. Klášter s přilehlou obcí se už ve svém počátku jmenoval Hradiště, oficiální název Klášter Hradiště nad Jizerou patří obci až od roku 1922.

Do majetku kláštera patřilo na sto obcí a měst. V roce 1420 byl však klášter dobyt a poničen husity. Mniši se sice zachránili útěkem na nedaleký Bezděz, ale klášter již nebyl obnoven. V 16. století byl na troskách kláštera vybudován renesanční zámek, který se později stal hospodářským sídlem Valdštejnského panství. V roce 1852 ho Valdštejnové přestavěli na pivovar. Oblíbené pivo se zde vařilo až do roku 2020. Ze staveb původního kláštera se zde dochoval dnes samostatně stojící portál původního kostela s bohatě zdobeným dekorem, který vznikl kolem roku 1260.

KLOKOČKA

Klokočka je romantický lesní palouk, na kterém byla v letech 1728–1730 postavena kaple sv. Stapina (též sv. Prokopa). Tu nechala vystavět Marie Markéta z Valdštejna nad pramenem dodnes pitné a kvalitní vody. Empírová myslivna nacházející se asi 150 m od kaple sloužila původně jako lázeňská budova.

MANÍKOVICE

Vesnička s malým loveckým zámečkem postaveným stavitelem Mikulášem Raimondim pro Františka Josefa hraběte Valdštejna. V okolí vesničky je umístěno několik uměleckých děl vysochaných ze dřeva. Nalezneme zde například Sluneční kolébku, Hnízdo velkých vos, Nedosažitelnou síť, Rozcestník, Tři krále nebo díla nazvaná Na všechny nezbylo a Konfrontace.

MNICHOVO HRADIŠTĚ

První zmínka o městě pochází ze 13. století a je spojena s rodem Budovců z Budova. Na začátku 17. století nechal jeden z nejznámějších členů rodu, Václav Budovec z Budova, vybudovat na ostrohu nad městem honosný renesanční zámek, který byl později barokně přestavěn. Po jeho smrti připadlo panství Albrechtu z Valdštejna a ve vlastnictví rodu Valdštejnů zůstal zámek až do roku 1946. V současné době nabízí prohlídku interiérů, unikátního zámeckého divadla z roku 1833, kostela sv. Tří králů a bohatě zdobené kaple sv. Anny s hrobkou Albrechta z Valdštejna. V zámeckém parku se nachází sala terrena z roku 1711 a socha Václava Budovce z Budova od Josefa Bílka a Karla Lidického z roku 1937. V budově zámku je rovněž umístěno městské muzeum, kde je možné vidět expozici archeologie se souborem gotických fragmentů z cisterciáckého kláštera Hradiště, modely Drábských světniček, dřevěné úly z doby kolem roku 1850, modely lidové architektury a výtvarná díla malířů z Mnichova Hradiště a okolí. Mezi další památky města patří barokní kostel sv. Jakuba z roku 1726, novorenesanční radnice či secesní budova pošty.

HRAD VALEČOV

Hrad Valečov patřil k našim nejrozsáhlejším skalním hradům. První zmínka o něm pochází ze 14. století, v 15. století se stal útočištěm husitských sirotčích vojsk. Majitelé se často střídali a v 1. polovině 18. století byl hrad opuštěn. Prohlídka zříceniny hradu není vhodná pro velmi malé děti a osoby s omezenou pohyblivostí. Kdo nenavštíví samotný hrad, může si v bezprostředním okolí skalních bloků prohlédnout ve skalách vytesané kamenné světničky. Ty byly ještě koncem 19. století obydleny. V přírodním amfiteátru pod hradem se pravidelně koná letní festival Valečovské kulturní léto. Občerstvit se můžete v kiosku u hradu a na parkovišti a dětem je k dispozici dětské hřiště.

ZŘÍCENINA HRADU ZÁSADKA

Původně gotický hrad Zásadka ze 14. století byl později přestavěn na renesanční zámeček, ze kterého však dnes zůstaly jen ruiny. Najdete je na vysokém prudkém břehu nad soutokem Jizery a Mohelky asi 5 km od Mnichova Hradiště. V současném areálu můžete vidět zbytky příkopů, hradeb a zdí zámku. V sezoně vám zdejší hradní pán nabídne občerstvení a výklad o historii místa.

 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load