ENDERUPLNL

Za malebnými obcemi na východ od Mladé Boleslavi

Český ráj

Středně náročná trasa má délku 54 km. Z Mladé Boleslavi vede do Dolního Bousova, pak do Sobotky a přes Kněžmost zpět do Boleslavi.
 
 

Mladá Boleslav – Březno (8148 – 8,7 km) – Dolní Bousov (8148 – 19,4 km) – Sobotka (8161 – 24,8 km) – Osek (8150 – 26,9 km) – Střehom (8150 – 29,2 km) – Kněžmost (8150 – 39,7 km) – Horní Stakory (8153 – 48,3 km) – Kosmonosy (8153 – 50,9 km) – Mladá Boleslav (nezn. 56,1 km)


MAPA

MLADÁ BOLESLAV 

Město Mladá Boleslav je označováno jako město automobilů. Zakladateli zdejší automobilky Škoda byla slavná dvojice Václav Klement, knihkupec, schopný organizátor a manažer, a Václav Laurin, který byl talentovaným mechanikem a konstruktérem. Ti začali v Boleslavi v roce 1895 vyrábět a opravovat jízdní kola a postupně rozšířili sortiment o motocykly, až nakonec došlo i na automobily. Sto let nepřerušené výroby oslavila automobilka otevřením Škoda Auto Muzea, a to v rekonstruovaných objektech původního závodu Laurin & Klement. Toto muzeum patří v současnosti mezi nejnavštěvovanější turistické atraktivity regionu.

Historické jádro města Mladá Boleslav je tvořeno významnými památkami, z nichž nejvýraznější jsou Mladoboleslavský hrad, původně renesanční Stará radnice, bývalý renesanční sbor českých bratří, pozdně gotický městský palác Templ nebo Arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ve městě stojí také řada architektonicky významných staveb z první poloviny 20. století.

Kolem všech zajímavých míst Mladé Boleslavi vás provede Metalová cesta s audiovizuálními panely, zdobenými kovanými artefakty Davida Szalaye. Velmi oblíbenou zastávkou pro rodiny s dětmi je Minizoo v centru města a zahrada DDM, která kromě přehlídky exotických rostlin a živočichů nabízí občerstvení a dětský koutek. Nejen rodiny s dětmi pak ocení moderní koupaliště s řadou herních prvků či procházku v parku Štěpánka.

Ve městě najdeme řadu kaváren a restaurací, dvě obchodní centra, obchody a široké spektrum ubytovacích zařízení a dalších služeb.

Výročí patrona českých zemí sv. Václava slaví v Mladé Boleslavi tím nejoriginálnějším způsobem – oblíbenou přehlídkou automobilových veteránů. Tzv. Svatováclavská jízda patří k tradičním a veřejností velmi oblíbeným akcím města.

Na Staroměstském náměstí je v letní sezoně v provozu fontána Jizera, která protéká náměstím a je inspirována skutečnou řekou Jizerou.

LESOPARK ŠTĚPÁNKA

Malebný městský park Štěpánka se rozkládá v údolí říčky Klenice. Jedná se o rozsáhlý komplex vegetace, dětských hřišť a sportovních aktivit (volejbal, tenis atd.). Park vysázela místní vojenská posádka v letech 1878–1880 na počest zásnub korunního prince Rudolfa s belgickou princeznou Stefanií. Kdysi tu svou zálibu provozovali členové Střeleckého spolku a bruslaři. Na přelomu 19. a 20. století založili a postupně stále rozšiřovali svůj areál také tenisté. V rámci revitalizace v roce 2014 byl zrekonstruován do původní podoby i hudební altán. Stojí zde také nový plavecký bazén. Parkování, možnost stravování.

BŘEZNO

Název městečka, které leží cca 7 km východně od Mladé Boleslavi, byl inspirován březovými porosty v této kotlině ohraničené pahorkatinou Chlumu. Stojí zde veřejnosti nepřístupný barokní zámek z roku 1770. Na prostorném náměstí lze obdivovat barokní kostel sv. Václava z roku 1718 a barokní sochy sv. Floriána a sv. Prokopa.

DOLNÍ BOUSOV 

Město na jižním okraji Českého ráje má empírovou radnici, pozdně barokní kostel sv. Kateřiny a rekonstruovanou barokní faru, která vznikla přestavbou původního loveckého a rybářského zámečku Černínů. Dnes v ní sídlí knihovna a informační centrum. Na náměstí stojí Mariánský sloup z 18. století. V létě je v provozu městské koupaliště. V okolí se nacházejí pozůstatky někdejší soustavy 30 rybníků, z nichž Červenský o rozloze 39 ha je druhým největším v Českém ráji. Možnost nákupu a stravování.

SOBOTKA 

Malebné městečko Sobotka je významným turistickým centrem s významnou historií a kulturní tradicí. Ve městě se nachází množství historických staveb nejen lidové architektury (Šolcův statek, Gansův dům ad.), ale i klasicistních a funkcionalistických. Na náměstí stojí rodný dům a Muzeum Fráni Šrámka, kde dnes sídlí informační centrum. Za návštěvu stojí i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny z konce 16. století. Od roku 1991 je v Sobotce umístěna skulptura Dům pod půlměsícem (La casa sotto la luna) italského umělce Claudia Parmiggianiho, která je součástí jeho širšího projektu tvořeného dalšími třemi stavbami ve Francii, Itálii a Egyptě. Na okraji města, směrem k hradu Kost, leží sobotecký hřbitov s hroby významných soboteckých rodáků, například básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku stojí lovecký zámek Humprecht. Pod zámkem najdete městské koupaliště a kemp. Ve městě je možnost ubytování, stravování i nákupů. Na začátku července se v Sobotce koná festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka, v druhé polovině srpna pak Sobotecký jarmark a festival řemesel.

OSEK

Osek je velmi stará obec se zajímavým kostelem a dřevěnou šestibokou zvonici z roku 1601 s pozoruhodnou konstrukcí – trám nesoucí zvon je vzepřený šikmo ukloněnými vzpěrami. Možnost občerstvení.

STŘEHOM

Vesnička Střehom je památkovou zónou s roubenými patrovými domy. Stojí tu vzácně zachovalý Střehomský mlýn, který často posloužil pro natáčení pohádek. Tou nejznámější je pravděpodobně pohádka S čerty nejsou žerty, ve které se stal domovem hlavního hrdiny Petra Máchala.

KNĚŽMOST 

Jak napovídá sám název obce, vznikla původní osada při starém knížecím mostě – jednalo se o most s celnicí na původní zemské stezce z Pšovska do Charvát (od Mělníka k Jičínu). Pro svoji slohovou čistotu je zde oceňován především kostel sv. Františka Serafínského z let 1838–1841, empírová je také radnice (1837) a většinou patrové zděné i roubené budovy s mansardovými střechami na náměstí a v jeho blízkosti. Dnes je obec Kněžmost správním a obchodním centrem a je pro svoji polohu na jihozápadním okraji Českého ráje jedním z nejvyhledávanějších center rekreace a turistiky v této oblasti. Možnost nákupu, stravování a koupání.

HORNÍ STAKORY

Ve vsi Horní Stakory nedaleko Kosmonos se nachází dřevěná zvonice ze 17. století. Je osmibokého půdorysu, štenýřového typu (stavbu nesou čtyři rohové sloupy) a je kryta šindelem. V blízkosti zvonice stojí kostelík sv. Havla z roku 1903, s patrnými vlivy secese, které jsou u sakrální architektury vzácné. U zvonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého z dílny kosmonoských sochařů Jelínků z roku 1781. V obci je dětské hřiště a možnost občerstvení.

KOSMONOSY

Město Kosmonosy bývalo v 17. a 18. století nejdůležitější venkovskou rezidencí rodu Černínů. Do dějin města se zapsala i rodina Jelínků, jejíž členové působili jako vynikající řezbáři a sochaři. Jejich díla jsou vrcholem řezbářského a sochařského umění 18. století v regionu. Nejvýznamnější památkou ve městě a skutečnou barokní perlou je kosmonoská Loreta. Ve městě najdete příjemné kavárničky, restaurace a ubytovací zařízení. V létě se můžete osvěžit na místním koupališti, v jehož areálu se nachází i kemp.

Loretánská kaple v Kosmonosích byla postavena na počátku 18. století. Samotnou kapli obklopuje přízemní ambit s bránou a již s dříve zde stojící kaplí sv. Martina. V ambitu jsou umístěny plastiky ze sochařské a řezbářské dílny rodu Jelínků. Centrem poutního areálu je tzv. Svatá chýše (Santa Casa), kaple vystavěná jako kopie nazaretského domku Panny Marie. Ta je zastřešena obdélnou bohatě zdobenou stavbou. Komplex doplňuje volně stojící zvonice – campanilla. Areál je považován za jednu z nejkrásnějších staveb loretánského typu na sever od Alp.

 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load