ENDERUPLNL

Ze Železného Brodu na Malou Skálu

Český ráj

Středně náročný cyklovýlet má délku 26 km. Ze Železného Brodu trasa stoupá přes Těpeře do Sněhova, odtud je pak sjezd na Malou Skálu a přes Prosíčka zpět do Brodu.
 
 

Železný Brod – Těpeře – Alšovice – Nad Skuhrovem (4247 – 6,6 km) – Huntířov (9,5 km) – Mukařov (11,6 km) – Sněhov (13,7 km) – Malá Skála (17 km) – Prosíčka (nezn. silnice – 19,7 km) – Železný Brod (GW Jizera 17A– 26 km)


MAPA

ŽELEZNÝ BROD 

Leží v údolí řeky Jizery. Jeho název je odvozen od zpracování železné rudy, která se v okolí těžila již ve 14. století. V 19. století se tu rozvinulo sklářství a textilní výroba. V roce 1920 byla ve městě založena světoznámá sklářská škola a ve městě je dodnes v provozu řada sklářských dílen, které umožňují návštěvníkům nakoupit skleněné výrobky i nahlédnout do tajů sklářské výroby. S historií sklářství se můžete seznámit v Městském muzeu na náměstí.

Z památek je třeba zmínit kostel svatého Jakuba Většího s dřevěnou zvonicí, kašnu se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí nebo kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti. Ke skvostům architektury horního Pojizeří patří staré roubené domy stojící především v památkové rezervaci Trávníky, kterou vás provede poznávací okruh. Největším a nejcennějším roubeným objektem ve městě je tzv. Běliště, které dnes slouží národopisné expozici Městského muzea.

V budově radnice se nachází Městská galerie Vlastimila Rady a kousek proti proudu Jizery najdete městské koupaliště. Na Jizeře můžete vyzkoušet paddleboarding a další vodní sporty.

BZÍ

Obec Bzí byla založena ve 13. století na nejvýchodnější hranici rozsáhlého majetku kláštera Hradiště. Stala se nejstarší farní vsí v horním Pojizeří a po dlouhou dobu její fara spravovala desítky obcí celého Železnobrodska a Jablonecka. Dnes je dominantou obce barokní chrám Nejsvětější Trojice s mohutnou věží, který byl vystavěn v letech 1692–1699 za vlády Des Foursů. V areálu kostela se nachází velká barokní fara a malý domek, ve kterém bydlel zdejší kaplan, tzv. kaplanka.

SNĚHOV A BOBOV

Na cestě mezi dvěma osadami nad Malou Skálou se nabízí daleké rozhledy do údolí Jizery.

MALÁ SKÁLA

Obec na březích Jizery je díky malebnému okolí oblíbeným místem turistického ruchu již od 19. století. Malá Skála je výchozím bodem pro výlety do okolí i centrem sportovních aktivit. Najdeme zde několik půjčoven lodí a koloběžek, lanové parky, restaurace, obchody s potravinami i ubytovací zařízení včetně kempu. V obci je také několik roubených domů pojizerského typu, z nichž nejznámější je Boučkův statek s galerií malíře Josefa Jíry a jeho přátel.

HRAD VRANOV NEBOLI PANTHEON

Hrad Vranov byl postaven kolem roku 1425 na úzkém skalním hřebenu jako téměř nedobytný strážní hrad. Už koncem 15. století však byl tento, ne-li největší, pak určitě nejdelší skalní hrad opuštěn. V roce 1802 koupil maloskalské panství se zbytky hradu podnikatel Franz Zacharias Römisch, který na místě někdejší kaple vybudoval neogotický letohrádek, vysoko nad Jizerou zřídil vyhlídku a ve zbytcích hradu nechal umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události. Takto upravenému areálu hradu se začalo říkat Pantheon.

PROSÍČKA

Průjezd osadou Prosíčka nabízí nádherné výhledy na hřeben Suchých skal. Suché skály, dříve nazývány Kantorovy varhany (dnes též české Dolomity), byly v roce 1965 vyhlášeny národní přírodní památkou. Jedná se o unikátní geomorfologickou lokalitu, která u nás nemá obdoby. Suché skály jsou oblíbeným cílem horolezců.

Související články

Železný Brod 01a

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Expozice \
Malá Skála
Kostel sv  Jana Nepomuckého ŽB
Malá Skála panorama Jizery
Pantheon (2)
Pantheon
sjezd Jizery
Vodáci na Jizeře
Vranovský hřeben
Železný Brod
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load