ENDERUPLNL

Jižní okruh z Paky

Český ráj

Nenáročný výlet v délce 17 km s možností prodloužení o 6 km přes Lázně Bělohrad. Základní okruh vede z Paky do Hřídelce, do Horní Nové Vsi a zpět do Paky.
 
 

Nová Paka, nádraží Pustá Proseč (4096 – 3,9 km) – Hřídelec (4096 – 7 km) – Lány (4096 – 9 km) – Horní Nová Ves (nezn. cesta – 11 km) – Nová Paka (žlutá pěší – 17,4 km)


MAPA

NOVÁ PAKA 

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

HŘÍDELEC

V obci Hřídelec najdete několik zajímavých památek, například kamenný kříž z roku 1820 nebo pomník z roku 2005 ve tvaru zlomeného křídla jako připomínku letadla, které tu havarovalo v únoru 1945 po náletu na Drážďany. Zdejší kostel sv. Jiří je pozdně empírový. Byl postaven v letech 1839–1840 na místě staršího kostela. Na východ od obce leží Horka – vyhaslá sopka, ve které se v 19. století těžil štěrk a nerosty a zdejší aragonit se dostal až do Národního muzea. Těžbou bazanitu vznikly v Horce četné komíny a štoly. Lokalita byla v roce 1989 vyhlášena přírodní památkou s názvem Hřídelecká hůra.

HORNÍ NOVÁ VES

Podél silnice z Horní Nové Vsi na Pecku se rozprostírá přírodní památka Údolí Javorky. Důvodem ochrany jsou zdejší slatinné louky s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů.

Pivovar, Nová Paka, autor: jan špelda

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Zkamenělý strom - dadoxylon
Nová Paka, náměstí, autor: Jiří Morávek
Hřídelec, autor: Jiří Morávek
Hřídelec, autor: Jiří Morávek
Klenotnice drahych kamenu, Nova Paka
Nova Paka Sucharduv dum
Klenotnice Nova Paka
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load