ENDERUPLNL

Z Lomnice ke Kumburku a přes Bradlec

Český ráj

Středně náročný výlet v délce 16 km. Z Lomnice vede na Klepandu, kde je možno udělat odbočku na hrad Kumburk, po návratu na Klepandu pokračovat na zříceninu hradu Bradlec, do Kyjí a zpět do Lomnice.
 
 

Lomnice nad Popelkou – Nová Ves nad Popelkou (3,9 km) – Klepanda ( 7,1 km – možno odbočit na Kumburk a zpět + 4,4 km) – Bradlec ( 8,1 km) – Kyje (11,1 km) – Chlum (13,5 km) – Lomnice nad Popelkou (4171 – 15,9 km)


MAPA

LOMNICE NAD POPELKOU 

Město Lomnice nad Popelkou leží v širokém úvalu říčky Popelky, který tvoří předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Pro město jsou typické stavby lidové architektury, které najdete zejména v malebné památkové rezervaci Karlov. V zámku, který naposled patřil rodu Rohanů, je dnes knihovna a sály pro společenské akce. Město se proslavilo plátenickou výrobou a počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála), dva lyžařské vleky a skokanské můstky. Na lomnickém náměstí sídlí muzeum a turistické informační centrum a město nabízí možnost ubytování, stravování a nákupu.

NOVÁ VES NAD POPELKOU

V obci najdete původně gotický kostel s pozdně gotickou sochou Madony z počátku 16. století. Nachází se zde také řada cenných staveb lidové architektury. Vlaková zastávka.

KLEPANDA, Syřenov

Z Klepandy, rozcestí nad Syřenovem, kterým procházela dávná formanská trasa od Jičína do Jilemnice, lze odbočit ke zřícenině hradu Kumburk. Nachází se zde restaurace Na Klepandě.

HRAD KUMBURK

Počátkem 14. století postavili páni z Vartenberka na homolovitém kopci u Nové Paky hrad původně zvaný Goldenberk či Kolmburk, dnes Kumburk. Od roku 1621 patřil Kumburk Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho smrti se zde střídali majitelé a po roce 1658 byl Kumburk pobořen. Dnes se o jeho zachování snaží Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které vybudovalo i vyhlídkovou plošinu s nevšedním výhledem na Krkonoše i Český ráj. Nachází se zde pamětní deska připomínající návštěvu Karla Hynka Máchy. Hezký rozhled se nabízí i od rozcestí pod Kumburkem.

ZŘÍCENINA HRADU BRADLEC

Hrad Bradlec pochází ze 13. století. Byl postaven na čedičovém vrchu vulkanického původu (557 m n. m.) a poskytoval výbornou ochranu před útočníky. Dnes se na zalesněném vrchu nacházejí pouze zbytky zdiva brány, paláce a půlkruhové věže.

BRADLECKÁ LHOTA

V Bradlecké Lhotě stojí sousoší Korunování Panny Marie z roku 1850. Jejím autorem je Jan Zeman ze Žernova.

KYJE

V obci Kyje se nachází několik roubených staveb. Za povšimnutí určitě stojí např. památkově chráněná venkovská usedlost čp. 8. z roku 1654.

Karlov, Lomnice nad Popelkou

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Nová Ves nad Popelkou
Na Kumburku, autor: Jiří Morávek
Kumburk z dronu, autor: Charousek Pavel
Zřícenina hradu Kumburk, autor: Podobský Jakub
Zřícenina hradu Kumburk, autor: Podobský Jakub
Zřícenina hradu Bradlec, autor: Podobský Jakub
Zřícenina hradu Bradlec, autor: Podobský Jakub
Zámek Lomnice nad Popelkou
Lomnicko
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load