ENDERUPLNL

Z Lomnice na Kozákov a do Rovenska

Český ráj

Výlet určený spíše pro trénované cyklisty má délku 54 km. Z Lomnice vede do Semil, pak výstup na Kozákov a přes Tatobity a Rovensko zpět do Lomnice.
 
 

Lomnice nad Popelkou – Košťálov (4174 – 10,6 km) – Loukov (4174 – 14,1 km) – Semily (GW Jizera 17 – 22 km) – Smrčí (4175 – 28,4 km) – Kozákov (32,6 km) – Bačov (35 km) – Rovensko pod Troskami (4176 – 43,2 km) – Lomnice nad Popelkou (4172 – 54,2 km)


MAPA

LOMNICE NAD POPELKOU

Město Lomnice nad Popelkou leží v širokém úvalu říčky Popelky, který tvoří předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Pro město jsou typické stavby lidové architektury, které najdete zejména v malebné památkové rezervaci Karlov. V zámku, který naposled patřil rodu Rohanů, je dnes knihovna a sály pro společenské akce. Město se proslavilo plátenickou výrobou a počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála), dva lyžařské vleky a skokanské můstky. Na lomnickém náměstí sídlí muzeum a turistické informační centrum a město nabízí možnost ubytování, stravování a nákupu.

LOUKOV

Část obce Háje nad Jizerou s kostelem sv. Stanislava, s farou, stodolami a dvojicí hřbitovů vytváří malebný areál se silným geniem loci. Kostel, barokní hřbitovní kaple (kostnice) z roku 1815, ohradní zeď starého hřbitova a litinový kříž s tělem ukřižovaného Krista byly vyhlášeny kulturními památkami.

SEMILY 

Město Semily leží v kotlině Jizery a je obklopené kopci, z nichž nejvyšší je Kozákov – strážná hora Českého ráje. V minulých staletích prošly Semily obdobím rozvoje zemědělství, obchodu, řemesel, drobné výroby a posléze průmyslu využívajícího sílu řeky. Rozvíjely se zde mlýny, výroba příze a plátna a tisk látek. Město bylo v minulosti z větší částí dřevěné, postihlo je však několik ničivých požárů, takže se z historické zástavby mnoho nezachovalo. Tři roubené chalupy v Jílovecké ulici, pocházející z přelomu 19. a 20 století, jsou poslední dochovanou památkou původní zástavby města. Tehdy je obývali drobní řemeslníci, dělníci a chudí domkáři. V jedné z těchto chalup lze navštívit unikátní pilníkářskou dílnu. Všechny domy byly prohlášeny kulturními památkami a jsou klasickou ukázkou pojizerského typu domů. Ve městě je možné navštívit Muzeum a Pojizerskou galerii či vystoupat na vyhlídku na věži kostela sv. Petra a Pavla. Další rozhledy nabízí nové stezky v okolí Semil, tzv. Semilské šlápoty. Na náměstí se můžete seznámit s horninami regionu. Semily nabízejí možnost ubytování, stravování a nákupu.

KOZÁKOV

Kozákov je označován za strážnou horu Českého ráje a je také jeho nejvyšším bodem (744 m n. m.). Na vrcholu Kozákova stojí telekomunikační věž s rozhlednou a Riegrova chata. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se návštěvníkům otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Za pěkného počasí odtud lze spatřit čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy. Na vrcholu najdete také dětské hřiště a venkovní geologickou expozici a kousek od něj se nachází horní stanice lyžařského vleku. Kozákov je oblíbeným místem paraglidistů.

TATOBITY

V obci Tatobity se nachází kostel sv. Vavřince z roku 1753 a památná lípa s obvodem kmene 9 m, jejíž stáří se odhaduje na 600 až 1000 let. V obci žil malíř Jan Dědina, jehož zahrada dnes slouží jako park s geologickou prezentací hornin regionu a výchozí místo naučné stezky. Ze silnice mezi Tatobity a Kozákovem se nabízejí nádherné výhledy na Hruboskalsko a Trosky. Možnost stravování.

ROVENSKO POD TROSKAMI 

Město Rovensko pod Troskami leží v centrální části Českého ráje na soutoku potoků Veselky a Václavky, mezi hradem Trosky a horou Kozákov. Nejpozoruhodnější pamětihodností městečka je dřevěná zvonice u kostela sv. Václava, která pochází z roku 1630 a stojí na osmibokém základě. Pod její šindelovou střechou jsou zavěšeny tři zvony obrácené srdcem vzhůru. Návštěvníci mohou přihlížet unikátnímu zvonění přímo ve zvonici od května do září vždy v neděli v pravé poledne a také o každém státním svátku.

Cenné jsou také roubené chaloupky ve městě a sousoší Rozhovor od profesora Josefa Drahoňovského, které se nachází uprostřed náměstí. V rovenském parku najdete bustu Svatopluka Čecha vytvořenou Bohumilem Suchardou v roce 1913. Básník Svatopluk Čech v městečku často pobýval a rád se toulal po okolí. Zdejší krajina mu učarovala. Napsal také báseň o Troskách, kterou koncipoval jako rozhovor mezi věžemi Pannou a Babou. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad Rovenskem.

Za druhé světové války se v Rovensku skrývali výsadkáři František Závorka a Lubomír Jasínek, jejich úkryt byl ale v roce 1943prozrazen. Aby nepadli do rukou gestapa a uchránili město před vyhlazením, jakého se dostalo Lidicím a Ležákům, obětovali své životy a spáchali sebevraždu. Na budově radnice je umístěna pamětní deska připomínající čin obou statečných parašutistů. Ve městě najdete také sezonní informační centrum, možnost nákupu, stravování a ubytování.

RVÁČOV

Nedaleko se nachází lyžařský areál V Popelkách s vyhlídkovou terasou na skokanském můstku K-70. O půl kilometru dál směrem na jih najdete Smetanovu vyhlídku. Za příznivého počasí nabízejí obě tato místa výhledy na okolní krajinu a blízké Krkonoše.

Související články

Lomnicko

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Muzeum techniky, Loukov
Rváčov
Kostel v Rovensku pod Troskami, autor: Jiří Morávek
Fialník, Kozákov 2019
Kozákov
kostel sv  Václava Rovensko
Semily
výhled na Tatobity
zámek Lomnice nad Popelkou
Zvony Rovensko
kamenný most v Dolní Sytové
Loukov
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load