ENDERUPLNL

Cyklovýlet po okolí Starých Hradů

Český ráj

Staré Hrady, 507 23

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Nenáročný cyklovýlet má délku 17 km. Zavede vás mimo jiné na hrad a zámek Staré Hrady u Libáně, do zámeckého resortu Dětenice.
 
 

Staré Hrady – Libáň (nezn. silnice – 1 km) – Dětenice (4368 – 4,8 km) – odbočení červené pěší vlevo (4368 – 7,9 km) – odbočení vlevo (4368 – 8,3 km) – Křešice (nezn. cesta, červená pěší – 11 km) – Libáň (červená pěší – 15,4 km) – Staré Hrady (červená pěší – 16,8 km)


MAPA

Hrad a zámek STARÉ HRADY

K původně gotickému hradu, na jehož stavbě se zřejmě podílela huť Petra Parléře, byl později přistavěn renesanční zámek s rozsáhlým podzámčím. Dodnes se zde dochovala renesanční figurální sgrafita a gotická kaple se vzácným renesančním oltářem. V roce 2008 byl objekt po opravách nově otevřen veřejnosti a nabízí tři prohlídkové okruhy určené především dětem.

LIBÁŇ

Nejstaršími památkami v obci jsou původně raně gotický kostel Nalezení sv. Kříže z druhé poloviny 13. století, kostel sv. Jiří v části Psinice a také barokní kostel sv. Ducha, ve kterém se dochovaly vzácné barokní varhany. Symbolem města je Libáňská borovička, přes tři sta let starý památný strom na místě zvaném „Na Horách“. Na Hasinském potoku leží Pilský rybník – velká vodní nádrž o rozloze 50 ha, sloužící jako hnízdiště a shromaždiště ptactva. V okolních lesích a mokřadech roste řada vzácných rostlin. Ke koupání tento rybník není vhodný. V obci je přírodní koupaliště, minipivovar, možnost nákupu a stravování.

DĚTENICE

Ve 14. století stávala v Dětenicích gotická tvrz, která byla v 16. století renesančně upravena a v letech 1762–1765 přestavěna na pozdně barokní zámek. Na zámku jsou dochované gotické, renesanční a barokní fresky, nástěnné malby a rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Mimo to je zde umístěna i sbírka obrazů, historických zbraní a loveckých trofejí. Na zámku Dětenice se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V nabídce jsou také služby zámeckého pivovaru, Středověké krčmy a Středověkého hotelu. O víkendech se tu konají akce nejen pro děti. V obci Dětenice se nachází novogotická kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1881. V osadě Osenice stojí unikátní procesní oltář svatého Salvátora z roku 1713. V tamější bývalé národní škole J. B. Foerstra můžete navštívit expozici Foerstrova rodu.

Zámek Dětenice, autor: Jaroslav Kocourek

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Zámecký pivovar, Dětenice, autor: jan špelda
Hrad a zámek Staré Hrady
Středověké soboty na Starých Hradech
Dětenice
Sgrafita Staré Hrady
zámek Dětenice (2)
středověký hotel Dětenice
Rytířské souboje Dětenice
Zámek Dětenice
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load