Český ráj
Ostružno, 506 01
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon |
Jičín – Ostružno (4364 – 5,5 km) – Šalanda (4364 – 15,1 km) – Sobotka (nezn. cesta – 18,2 km) – Osek (8147 – 19,9 km) – býv. Semtinská lípa (4079 – 23 km) – Libošovice (25 km) – Pařez (14 – 34,8 km) – Prachov (14 – 38 km) – Jičín (14 – 43,5 km)
JIČÍN
Město Jičín dosáhlo svého největšího historického rozmachu za Albrechta z Valdštejna, který z něj učinil centrum svého panství. Město si zachovalo historický ráz a je součástí evropsky ojedinělé barokní krajinné kompozice. Historické náměstí je ze všech stran lemované podloubím.
Dnes je Jičín městskou památkovou rezervací, ve které najdete řadu historických památek, především barokní Valdštejnův zámek. V současnosti se v něm nachází muzeum a informační centrum. Zámek je propojený krytým schodištěm s kostelem sv. Jakuba Většího. Dominantu centra tvoří historická Valdická brána, ze které se nabízí krásná vyhlídka do okolí. Na opačné straně náměstí pak stojí kostel sv. Ignáce, a to v těsné blízkosti další valdštejnské památky – jezuitské koleje. V roce 2020 bylo na náměstí otevřeno nové Valdštejnovo muzeum a mincovna, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet ražbu mincí.
Jičín je neodmyslitelně spjat s pohádkovou postavou loupežníka Rumcajse, který žil v nedalekém lese Řáholci. Navštívit lze Rumcajsovu ševcovnu, Rumcajsův svět Radka Pilaře či se vydat po Rumcajsově a Cipískově stezce. Přímo v Jičíně je možno osvěžit se na zrekonstruovaném koupališti Kníže. Ve městě se nachází řada restaurací, kaváren, hotely, penziony, obchody a další služby. Během turistické sezony je ve městě připravena řada zajímavých turistických programů, např. oblíbené prodloužené víkendy či komentované prohlídky.
OSTRUŽNO
Dominantou obce Ostružno je barokní kostel Povýšení svatého Kříže, jedna z nejvýznamnějších staveb pozdního baroka v regionu. Blízké Ostruženské rybníky jsou přírodní památkou a zajímavou hnízdní lokalitou a tahovou zastávkou mnoha ptačích druhů.
SAMŠINA
V obci stojí barokní kostel sv. Václava z konce 18. století a dřevěná zvonice.
SOBOTKA
Malebné městečko Sobotka je významným turistickým centrem s významnou historií a kulturní tradicí. Ve městě se nachází množství historických staveb nejen lidové architektury (Šolcův statek, Gansův dům ad.), ale i klasicistních a funkcionalistických. Na náměstí stojí rodný dům a Muzeum Fráni Šrámka, kde dnes sídlí informační centrum. Za návštěvu stojí i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny z konce 16. století. Od roku 1991 je v Sobotce umístěna skulptura Dům pod půlměsícem (La casa sotto la luna) italského umělce Claudia Parmiggianiho, která je součástí jeho širšího projektu tvořeného dalšími třemi stavbami ve Francii, Itálii a Egyptě. Na okraji města, směrem k hradu Kost, leží sobotecký hřbitov s hroby významných soboteckých rodáků, například básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku stojí lovecký zámek Humprecht. Pod zámkem najdete městské koupaliště a kemp. Ve městě je možnost ubytování, stravování i nákupů. Na začátku července se v Sobotce koná festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka, v druhé polovině srpna pak Sobotecký jarmark a festival řemesel.
OSEK
Osek je velmi stará obec se zajímavým kostelem a dřevěnou šestibokou zvonici z roku 1601 s pozoruhodnou konstrukcí – trám nesoucí zvon je vzepřený šikmo ukloněnými vzpěrami. Možnost občerstvení.
SEMTINSKÁ LÍPA
Semtinská lípa bývala po téměř tři sta let významným orientačním bodem, viditelným ze širokého okolí. Byla oblíbeným místem básníka Fráni Šrámka a symbolem Sobotecka. Při velké bouři v létě roku 2000 však padla. Dnes ji připomíná originální památník a nově vysazená lípa.
LIBOŠOVICE
Vesnička Libošovice je poprvé připomínaná již v roce 1352. Byla nejprve součástí kosteckého panství, pak několik desetiletí vladyckým sídlem a koncem 15. století patřila znovu k hradu Kost. V obci se nachází kostel svatého Prokopa. Možnost stravování, obchod.
MLADĚJOV
Původní středověká tvrz v Mladějově byla v roce 1738 přestavěna na klasicistní zámek. Z tvrze se dodnes dochoval valený strop a část zdiva v přízemí. Další výrazné úpravy byly provedeny v pseudobarokním stylu v roce 1913. Po požáru v roce 2002 byl zámek obnoven, ale veřejnosti je bohužel nepřístupný. V obci se nachází kostel sv. Jiljí ze 14. století, socha sv. Linharta z poloviny 18. století a zvonice z roku 1793. Možnost nákupu, stravování, v blízkosti kemp Zelené údolí, vlakové spojení.
PAŘEZ
Na samém okraji Prachovských skal můžete najít zbytky skalního hradu Pařez, z něhož zůstalo jen několik ve skále vytesaných světniček a nevelké fragmenty vnějšího zdiva. O hradu se dochovalo jen minimum historicky doložených zpráv a předpokládá se, že zanikl již v husitských válkách. Objekt je volně přístupný.
PRACHOV
Obec Prachov se nachází v místech osídlených již v mladší době kamenné. Je výchozím bodem pro výlety do Prachovských skal, disponuje parkovišti a občerstvením. V Prachově najdete Muzeum přírody Český ráj a sezónní infocentrum. Nachází se zde také několik pomníků z prusko-rakouské války.