ENDERUPLNL

Chrám Navštívení Panny Marie, Hejnice

Jizerské hory

Klášterní 1
Hejnice, 463 62

Telefon:+420 482 360 211
Fax:+420 482 360 299
E-mail:recepce@klasterhejnice.cz
Web:www.klasterhejnice.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Chrám Navštívení Panny Marie je národní kulturní památkou České republiky.
 
 

Podle místní legendy žil v blízké vesničce Lužec, dnes část Raspenavy, chudý řemeslník, sítař a řešetář, se svou nemocnou ženou a dítětem. Jednoho dne roku 1211 hledal v hejnickém lese dřevo na práci a pod třemi lípami na břehu říčky Smědé usnul.  Ve snu spatřil lípu zalitou září, na větvích seděli andělé. Jeden z nich  mu řekl: "Jsi na zázračném místě, na kterém se zalíbilo Otci. Jdi domů a vrať se s obrázkem Matky Boží, aby každý, kdo v budoucnu půjde kolem, se mohl zastavit a mít účast na milosti. Tobě se pak za odměnu uzdraví žena i dítě." 

Řemeslník, který nabyl přesvědčení, že nešlo o pouhý sen, zakoupil při nejbližší návštěvě Žitavy dřevěnou sošku Panny Marie, položil ji s úctou a bázní do dutiny staré lípy, pomodli se před ní a prosil Boha o pomoc. Potom přivezl svoji ženu a dítě a společně prosili matku Boží o přímluvu u Boha. A podle legendy se jeho žena i dítě skutečně uzdravily.

Když věhlas Hejnic jako poutního místa stále rostl a počet poutníků nadále vzrůstal, byl koncem 17. století ke kostelu přistavěn ještě františkánský klášter, který byl po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2001 otevřen jako Mezinárodní centrum duchovní obnovy, které slouží Vám, poutníkům. Aktuálně pod názvem Klášter Hejnice, vzdělávací, konferenční a poutní dům.


Původně zde ve 14. století stál malý dřevěný kostelík, který byl postupně rozšiřován. Nejcennějším předmětem je dřevěná gotická plastika Černé Madony z roku 1380. Před chrámem stojí Mariánský sloup z roku 1695. V místě najdeme i cenné umělecké sochy z období baroka - sochy sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a boží muka. V chrámu je také umístěna expozice Hejnického Betlému z 18. století, jehož tvůrce je neznámý. Prokazatelně se však jednalo o místního umělce, protože Betlém zachycuje výjevy ze života františkánů a zobrazuje okolí Hejnic.

Příloha

Otevírací doba

Duben - Říjen všechny dny v týdnu 8:00 - 16:00
Listopad - Březen všechny dny v týdnu 9:00 - 15:00

Chrám v Hejnicích, autor: Lukáš Wisla

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, občerstvení, bezbariérový přístup Církevní památky: kostely

Kostel a klášter, autor: Lukáš Wisla
Interiér, autor: Lukáš Wisla
Interiér, autor: Lukáš Wisla
Chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích, autor: Renata van Vleet
Zimní pohled
Chrám v Hejnicích, autor: archiv MCDO
Chrám v Hejnicích, autor: archiv MCDO
Chrám v Hejnicích, autor: archiv MCDO
Hejnice, klášter, autor: AZfotky
QR kód k audio průvodce kostel Hejnice1024 1
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load