ENDERUPLNL

Rozhledna Tábor

Český ráj

Chlum 20
Lomnice nad Popelkou, 512 51

GSM:+420 739 568 347
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místoGeopark Český ráj

Vrch Tábor (678 m n.m.) s jednou z nejkrásnějších rozhleden v Čechách.
 
 

Současná věž měla svou dřevěnou předchůdkyni. V roce 1888 ji postavil lomnický Okrašlovací spolek nákladem 1600 tehdejších korun. Měřila 22 metrů a jako vzor prý místnímu staviteli Pošepnému posloužila rozhledna na Alžbětině výšině u Vídeňského Nového Města. Po devíti  letech provozu však musela být stržena, protože otevřená dřevěná konstrukce začala hnít a přestala být bezpečná.  

Stavba druhé rozhledny se připravovala mnohem déle a s větší péčí. Hlavním iniciátorem byl jednatel Okrašlovacího spolku a řídící učitel Josef Tichánek. Několik let neúnavně organizoval sbírky, při nichž se do spolkové kasy scházela doslova koruna ke koruně. Návrh elegantní cihlové věže připravil místní stavitel Václav Slaba. Stavět se začalo v dubnu roku 1911 a za necelých pět měsíců byla 35 m vysoká rozhledna dokončena. Výstavba si vyžádala celkem 22 tisíc korun. Slavnostní otevření se uskutečnilo 17. září 1911 a zúčastnilo se ho několik tisíc lidí z širokého okolí. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 26 metrů se naskytl nádherný pohled na velkou část Čech. Za jasných dní prý bylo možné spatřit na obzoru 50 různých chrámových věží a 12 rozhleden. Vysoká návštěvnost rozhledny si vyžádala postavení nové turistické chaty. Ta byla dokončena o dva roky později a zprovozněna 24.8.1913. Občané Lomnice později uctili památku učitele Tichánka tím, že po něm pojmenovali rozhlednu. Při té příležitosti dostala chata jméno Hornychova.

Obě turistické stavby fungovaly až do začátku 90. let 20. století, kdy přešly do soukromých rukou. Nový majitel se pustil do rozšiřování chaty, ale nezvládl ho dokončit. Objekt pak zůstal řadu let rozestavěný. Změna přišla až v roce 2004 s novým vlastníkem. Jeho zásluhou (a také díky podpoře z Evropské unie) byl nejprve v roce 2006 dostavěn penzion. O rok později byla zpřístupněna opravená rozhledna. Při její rekonstrukci byla horní část věže zvýšena o třímetrovou nástavbu, která slouží jako zázemí pro telekomunikační účely a jako nosič více než desítky antén.

Rozhledna bývá přístupná celoročně. Má svůj vlastní vchod s turniketem na mince.

vrch Tábor

Vrch Tábor (678 m) se nachází 0,5 km jihozápadně od Chlumu u Lomnice nad Popelkou. Jeho vrcholová část je budována permským doleritem, svahy jsou pískovcové nebo jílovcovité. Drahé kameny z Tábora a jeho okolí se výrazně liší od nálezů pocházejících z Novopacka a jeho okolí. Naleziště jsou na svazích po obou stranách silnice z Kněžnic do Libuně a na jižních svazích vrchu Tábor. Acháty z těchto nalezišť jsou zbarveny většinou sytě červeně.

Otevírací doba

Přístupná celoročně.

Vstupné

Plné vstupné:20,00 CZK
Poznámka:Vstup na rozhlednu je přes turniket. Turniket nevrací! Je potřeba mít přesný obnos peněz.
Rozhledna Tábor, autor: Podobský Jakub

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení

Rozhledna Tábor, autor: Míra Chmela
Rozhledna Tábor, autor: Podobský Jakub
Rozhledna Tábor, autor: Podobský Jakub
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load